Tekstil yapılarının bina güçlendirmede kullanımı üzerine bir araştırma
A research on the use of textile structures in building reinforcement
- Tez No: 710171
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR DURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Estetik ve dekoratif amaç yerine fonksiyonel özelliğe sahip tekstil ürünleri teknik tekstil kategorisinde yer almaktadır. Teknik tekstil ürünlerin kullanıldığı çok farklı alanlardan bir diğeri de inşaat ve yapı malzemeleridir. İnşaat yapılarında güçlendirme amacıyla karbon liflerinden elde edilen dokuma kumaşlar kullanılmaktadır. Karbon esaslı dokuma kumaşların fiziksel ve kimyasal özelliklerine bağlı olarak güçlendirmedeki etkisi araştırma konusudur. Karbon lifi, düşük yoğunluk ve yüksek mukavemet içeren yapısıyla güçlendirme alanında öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, 12K 800 tex ve 24K 1600 tex numaralı karbon iplikleri ile farklı örgü konstrüksiyonlarında dokuma kumaş üretilmiştir. Tek yön (çözgü yönünde) ve çift yön (atkı ve çözgü yönünde) dokunarak kumaşların örgü konstrüksiyonlarının beton kirişlerin eğilme dayanımına etkisi incelenmiştir. Özel tasarımlı dokuma makinalarında üretilen kumaşlar, beton kalıplara epoksi yapıştırıcı ile uygulanmış, sertleşmiş beton deneylerinden biri olan eğilme testi ile ölçümler yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre tek yön (çözgü yönünde) karbon kumaşlarda ortalama olarak 12 K kumaşlar 24 K kumaşlara göre eğilme dayanımına daha çok katkı verdiği tespit edilmiştir. 12 K çift yön kumaşlarda ise sıklık ve birim alan ağırlığı artıkça eğilme dayanımına etkisinin azaldığı ölçülmüştür. Karbon kumaş uygulanmış beton numunelerin eğilme dayanımı kumaş olmayan şahit beton numunelerine göre dikkate değer ölçüde artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Textile products with functional features rather than aesthetic and decorative purposes are in the technical textile category. One of the areas where technical textile products are used is construction and buildings. Woven fabrics obtained from carbon fibers are used for reinforcement in buildings and constructions. The effect of carbon-based woven fabrics on strengthening depending on their physical and chemical properties is the subject of research. Carbon fiber stands out in the field of reinforcement with its low density and high strength structure. In this study, woven fabrics in the different fabric structure were produced with carbon yarns of 12K 800 tex and 24K 1600 tex. The effects of weaving fabrics in one direction (warp direction) and both direction (warp and weft direction) on the bending strength of concrete beams of fabric structure were investigated. Fabrics produced on specially designed weaving machines were applied to concrete molds with epoxy adhesive, and measurements were made with the bending test, which is one of the concrete tests. According to the results of the experiment, it was determined that the fabrics produced from 12 K in unidirectional (warp direction) carbon fabrics contributed more to the bending strength than the fabrics produced from 24 K. It has been measured that the effect on bending strength decreases as the density and unit area weight increase in bidirectional fabrics produced from 12 K. The bending strength of the carbon fabric applied concrete samples increased significantly compared to the non-fabric concrete samples.