Turist rehberinin iletişim becerisinin tur tatmini üzerindeki etkisinde bilgi kalitesinin düzenleyici rolü
Moderating role of information quality in the effect of the communication skills of the tourist guide on tour satisfaction
  1. Tez No: 710185
  2. Yazar: DİLAN ARABACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BORA DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın ilk amacı turist rehberinin iletişim becerisinin tur tatmini üzerindeki etkisini belirlemek ve bu etkinin derecesini ortaya koymaktır. Çalışmanın ikinci amacı ise rehberin iletişim becerisinin tur tatmini ile olan ilişkisinde turist rehberinin bilgi kalitesinin düzenleyici rolünün araştırılmasıdır. Amaçlar doğrultusunda araştırma kapsamında bir model oluşturulmuştur. Araştırma modeli turist rehberinin iletişim becerisinin tur tatmini üzerindeki etkisinde rehberin bilgi kalitesinin düzenleyici rolünü göstermek amacıyla belirlenmiştir. Modelin oluşturulması aşamasında literatür taraması ile beraber daha önce farklı alanlarda yapılan iletişim çalışmaları incelenerek çeşitli ölçeklerden faydalanılmıştır. Araştırma kapsamı Kapadokya bölgesinin Nevşehir ilini ziyaret eden ve rehberli turlara katılan yabancı turistlerden meydana gelmektedir. Örnekleme yöntemi kolayda örnekleme olarak belirlenmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden anket tercih edilerek veriler, 2021 Temmuz- Ağustos ayları arasında toplanmıştır. Dağıtılan anketler kapsamında 300 veri elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analiz aşaması noktasında kısmi en küçük karaler yapısal eşitlik modellemesi (KEKK-YEM) tercih edilmiştir. Turist rehberinin iletişim becerisinin tur tatmini üzerindeki etkisinde bilgi kalitesinin düzenleyici rolünün tespiti ve etkisi noktasında iki aşamalı yöntem kullanılmıştır. Araştırmada yapılan analizler neticesinde rehberin iletişim becerisi boyutlarından kendini ifade edebilme ve demokratik tutum boyutlarının turistlerin tur tatmin düzeylerini anlamlı ve pozitif etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Rehberin bilgi kalitesinin düzenleyici rolünün tespiti aşamasında ise rehberin iletişim becerilerinden saygı ve demokratik tutum boyutlarının tur tatmini üzerindeki etkisinde bilgi kalitesinin düzenleyici rolünün olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study is to determine the effect of the tourist guide's communication skills on tour satisfaction and to reveal the degree of this effect. The second aim of the study is to investigate the moderator role of the tourist guide's information quality in the relationship between the guide's communication skill and tour satisfaction. In line with the objectives, a model was created within the scope of the research. The research model was determined to show the moderator role of the guide's information quality in the effect of the tourist guide's communication skills on tour satisfaction. During the creation of the model, various scales were used by examining the previous communication studies in different fields together with the literature review. The scope of the research consists of foreign tourists visiting Nevşehir province of Cappadocia region and participating in guided tours. The sampling method was determined as convenience sampling. By choosing a questionnaire, one of the quantitative research methods, the data were collected from foreign tourists between July and August 2021. Within the scope of the distributed questionnaires, 300 data were obtained. At the analysis stage of the obtained data, partial least squares structural equation modeling (KEKK-YEM) was preferred. A two-stage method was used to determine and influence the moderatör role of information quality in the effect of the tourist guide's communication skills on tour satisfaction (Hair et al., 2017). As a result of the analyzes made in the research, it was concluded that the dimensions of self-expression and democratic attitude, which are among the dimensions of the communication skill of the guide, affect the tour satisfaction levels of tourists significantly and positively. At the stage of determining the moderator role of the guide's information quality, it was concluded that the information quality had a moderating role in the effect of the guide's communication skills, respect and democratic attitude dimensions on tour satisfaction.