Human resource planning models for home health care services: Assignment and routing problems
Evde sağlık hizmetleri için insan kaynakları planlama modelleri: Atama ve rotalama problemleri
- Tez No: 710232
- Danışmanlar: PROF. DR. EVREN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ecole centrale Paris
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sağlık personeli atama ve rotalama problemleri, Evde Sağlık (ES) hizmet sağlayıcılarını ilgilendiren konulardır. İlk problem, hangi personelin hangi hastaya hizmet vereceğine karar vermekten ibarettir, ikincisi ise personellerin ziyaret sıralarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Modelleme açısından bakıldığında, bu problemler ya iki aşamalı bir yaklaşımla ya da eş zamanlı bir yaklaşımla çözülebilir. Şu anda en çok bilinen eşzamanlı yaklaşım, atama ve rotalama problemlerini aynı anda çözerek daha doğru sonuçlar vermesine rağmen, çözünürlüğü hesaplama açısından zor ve büyük ölçekli uygulamalar için mümkün değil. Bu tezde, performansını eşzamanlı yaklaşımla karşılaştırmak için bir atama ve bir rotalama problemini sırayla çözen iki aşamalı yaklaşıma odaklanıyoruz. Bu nedenle, aşağıdakiler dikkate alınarak çeşitli matematiksel model türleri geliştirilmiştir: (1) hastalar ve personeller arasındaki beceri uyumlulukları; (2) tek veya çoklu planlama dönemleri; (3) uygulanan veya kaldırılan personel kapasite kısıtlamaları. İki aşamalı yaklaşımla ilgili önemli bir nokta, personellerin atama problemini çözmek için gereken seyahat sürelerinin tahmini ile ilgilidir. Bu amaçla, seyahat sürelerini tahmin etmek için Kernel Regresyon tekniğine dayanan ampirik veriye dayalı bir yöntem önerilmiştir. Böyle bir yöntem, ES hizmet alanında bulunan bir dizi hastayı ziyaret etmek için gerekli süreyi tahmin ederken tedavi edilmiş hastaların klinik durumlarını, yerlerini ve sağlık personellerinin kişisel tercihleri gibi çeşitli gerçekçi faktörleri birleştiren geçmiş seyahat sürelerini kullanır. Önerilen veriye dayalı seyahat süresi tahmin yönteminin ve iki aşamalı yaklaşımın performanslarını analiz etmek için gerçekçi problem örneklerine dayalı sayısal çalışmalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, hem yeni geliştirilen seyahat süresi tahmin yönteminin hem de iki aşamalı modellerin ES hizmetlerinin insan kaynakları planlama süreci için umut verici yaklaşımlar olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The care givers' assignment and routing problems are relevant issues for Home Health Care (HHC) service providers. The rst problem consists of deciding which care givers will provide services to which patients, whereas the second aims at determining the visiting sequences of care givers. From a modelling perspective, these problems can be solved with either a twostage approach or a simultaneous approach. Although the currently most known simultaneous approach yields more accurate results by solving the assignment and routing problems at the same time, its resolution remains computationally dicult and not viable for large scale applications. In this thesis, we focus on the two-stage approach that sequentially solves an assignment and a routing problem in order to compare its performances to those of the simultaneous approach. Hence, several variants of mathematical models are developed by taking into account: (1) the skill compatibilities between patients and operators; (2) single or multiple planning periods; (3) imposed or released operator capacity restrictions. An important point regarding the two stage approach concerns the estimation of care givers' travel times that are required to solve the assignment problem. For this purpose, we propose an empirical data-driven method that is based on the Kernel Regression technique to estimate travel times. Such a method uses care givers' historical travel times that integrate several realistic factors such as cared patients' clinical conditions and locations or care givers' personal preferences to estimate the time necessary for visiting a set of patients located in the HHC service area. Numerical studies based on realistic problem instances are used to analyze the performances of the proposed data-driven travel time estimation method and the two-stage approach. Results obtained show that both the newly developed travel time estimation method and the two-stage models are promising approaches for the HHC human resource planning process.