Türkiye'de yerel yönetimlerde seçmen davranışını etkileyen faktörler: Beşikdüzü Belediyesi örneği
Factors Affecting Voter Behavior in Local Governments in Turkey: The Example of Besikduzu Municipality
- Tez No: 710233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL CALAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yerel yönetimlerde seçmen davranışı konusu çok boyutlu bir konudur. Bu konu ekonomik, kültürel, sosyal, psikolojik, dinsel gibi birçok unsura bağlı olarak değişmektedir. Başka bir ifadeyle seçmen davranışına etki eden, seçmeni karar alma sürecinde etkileyen ve onu yönlendiren pek çok faktör bulunmaktadır. Şimdiye kadar bu faktörlerin birçoğu çeşitli araştırmalarla incelenmiş ve yorumlanmıştır. Ancak bu faktörler arasında etnik, dinsel ve kültürel faktörler, adayların ifadeleri ve eylemleri, adayın kişisel ve fiziksel özellikleri ve nefret söylemleri olarak nitelendirilebilecek faktörler son zamanlarda daha yeni yeni çalışmalara konu olmaktadır. Bunların yanı sıra seçmeni sınırlı ya da görece olarak etkileyen de pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler de çalışmamızın içeriğinde, başlıklar altında yer almaktadır. Seçmen davranışı, bir ülkenin yönetim sisteminin belirlenmesinde ve yerel yönetim faaliyetlerinin sürekliliğinin sağlanmasında başat bir konudur. Seçmenin karar alma sürecinde yaşadığı birçok sorun bulunmaktadır. Konu ile alakalı birçok araştırma yapılmış ve yayınlar oluşturulmuştur. Ancak seçmen davranışı güncel bir konu olduğundan seçim süreci ve seçmeni etkileyecek olan faktörler ülkeden ülkeye, seçimden seçime ve ülkenin toplumsal yapısına göre değişmektedir. Bu nedenle, seçmeni etkiyen faktörle diğer çalışmalarda eksik kalmaktadır. Seçmenlerin karar verme sürecinde yaşadığı sorunlar, seçmenin oy verme davranışını etkileyen faktörler ve seçmenin davranışlarını sınırlı şekilde etkileyen faktörlerin temel alınarak hazırlanan bu çalışmanın teorik ve uygulama olmak üzere iki yönü bulunmaktadır. Çalışmanın teorik kısmında yerel yönetim kavramı, türleri, özellikleri, yerel yönetimlerin önemi ve işlevleri olarak kavramsal çerçevesine dikkat çekilmektedir. Sonrasında seçmen davranışını açıklayan kuramsal modeller ve yaklaşımlar ele alınmakta bu model ve yaklaşımların temel dinamikleri ve nitelikleri üzerine ayrıntılı bilgi verilmektedir. Bir sonraki bölümde Türkiye'deki seçmen davranışlarının dönemsel niteliklerini, dönüşümleri ve seçmenin etkilendiği faktörler ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında ise seçmen davranışına etki eden faktörler, tutum ve algıları tespit edilmeye çalışılmış, istatistiksel analizler sonucunda elde edilen bilgi ve bulgular sonuçlarıyla birlikte yorumlanmış ve konuyla ilgili gerekli öneriler de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The issue of voter behavior in local governments is a multidimensional issue. This subject varies depending on many factors such as economic, cultural, social, psychological and religious. In other words, there are many factors that affect voter behavior, influence and direct the voter in the decision-making process. Until now, many of these factors have been studied and interpreted in various studies. However, among these factors, ethnic, religious and cultural factors, the statements and actions of the candidates, the personal and physical characteristics of the candidate, and the factors that can be described as hate speech have recently become the subject of new studies. In addition to these, there are many factors that affect the voter in a limited or relative manner. These factors are also included under the headings in the content of our study. Voter behavior is a dominant issue in determining a country's administrative system and ensuring the continuity of local government activities. There are many problems faced by the voters in the decision making process. A lot of research has been done on the subject and publications have been created. However, since voter behavior is a current issue, the election process and the factors that will affect the voter vary from country to country, from election to election and according to the social structure of the country. Therefore, other studies with the factor affecting the voter are lacking. This study, which is prepared on the basis of the problems faced by the voters in the decision-making process, the factors affecting the voting behavior of the voter, and the factors that affect the voter's behavior in a limited way, has two aspects: theoretical and practical. In the theoretical part of the study, attention is drawn to the concept of local government, its types, features, its conceptual framework as the importance and functions of local governments. Afterwards, theoretical models and approaches explaining voter behavior are discussed and detailed information is given on the basic dynamics and characteristics of these models and approaches. In addition, the problems faced by the voter in the decision-making process are explained and analyzed under sub-headings. In the next section of the periodic nature of electoral behavior in Turkey, where conversion factors are dealt with and affected voters. In the application part of the study, the factors affecting voter behavior, attitudes and perceptions were tried to be determined, the information and findings obtained as a result of statistical analysis were interpreted together with the results and the necessary suggestions were made.