Les privatisations en Turquie
Türkiye'de özelleştirme
  1. Tez No: 710279
  2. Yazar: AYFER USTABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUC LOI PHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Paris 1 Panthéon Sorbonne
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Özelleştirme faaliyetleri, birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de 1980'li yıllardan itibaren önem kazanmıştır ve uygulanmıştır. Özelleştirme, ekonomide kaynakların etkin olmayan şekilde kullanılmasının temel nedeninin devlete ait ticari ve sanayi kuruluşları olduğu varsayımına dayanmaktadır. Bu bağlamda liberal düşünce, mülkiyet haklarının kamu işletmelerinden özel sektöre devrini özelleştirmenin nihai amacı olarak öngörmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de uygulanan özelleştirme çalışmalarının mal ve hizmet piyasasındaki etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırmanın diğer amacı, ekonomik konjonktür doğrultusunda diğer ülkelerin bu alandaki uygulamalarının incelenmesidir. Bu çalışmanın ilk bölümünde, Türkiye'de kamu sektörünün kökenleri ve gelişimi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde özelleştirme programlarının tanımı, kullanılan yöntemler ve oluşturulma amaçları sunulmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümü, Türkiye'de yürütülen özelleştirme sürecinin aşamaları, kamu işletmelerinin özelleştirilmesine yönelik hazırlıklar ve özelleştirme sırasında gerçekleştirilen devir yöntemleri ile ilgilidir. Çalışmanın son bölümünde ise, Türkiye'nin ekonomik, mali ve sosyal kısıtları çerçevesinde, özelleştirme programının değerlendirilmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Privatization activities have gained importance and been implemented in Turkey as well as in many developed and developing countries since the 1980s. Privatization is based on the assumption that the main reason for the inefficient use of resources in the economy is state-owned commercial and industrial establishments. In this context, liberal thought foresees the transfer of property rights from public enterprises to the private sector as the ultimate goal of privatisation. The aim of this study is to investigate the effects of the privatization efforts implemented in Turkey on the goods and services market. Another aim of the research is to examine the practices of other countries in this field in line with the economic conjuncture. In the first part of this study, the origins and development of the public sector in Turkey were examined. In the second part of the study, the definition of privatization programs, the methods used and the purposes of creation are presented. The third part of the study is about the stages of the privatization process carried out in Turkey, the preparations for the privatization of public enterprises and the transfer methods carried out during privatization. In the last part of the study, there is an evaluation of the privatization program within the framework of Turkey's economic, financial and social constraints.