DSİ tarafından gerçekleştirilen arazi toplulaştırma projelerinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems encountered in the land consolidation works performed by GDSHW and suggestions for solutions
- Tez No: 710315
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de hızlı nüfus artışı karşısında gıda maddelerindeki üretimin yetersiz kalması, tarımsal faaliyetlerin ve üretimin artırılarak ekonomik yönden gelişimin sağlanması ve sulama ağının geliştirilmesi gerekliliğini gözler önüne sermektedir. Tarımsal üretimin arttırılabilmesi için öncelikle tarım arazilerindeki parçalanmayı ve bozulmayı önleyici yasal düzenlemelerin uygulanması, tarımsal alanların ekonomik anlamda genişletilmesi, kırsal alandan göçün engellenmesi, kırsal ve kentsel alanlar arasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik farkın kapatılması gerekmektedir. Bu bağlamda, arazi toplulaştırma çalışmaları büyük önem arz etmektedir. 7 Şubat 2019 tarih ve 30679 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Arazi Toplulaştırması ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Uygulama Yönetmeliği'nde;“tarım arazilerinin doğal ve yapay etkilerle bozulmasının ve parçalanmasının önlenmesi, parçalanmış arazilerin ise doğal özellikleri, kullanım bütünlüğü ve mülkiyet hakları gözetilerek birden fazla arazi parçasının birleştirilip ekonomik, ekolojik ve daha işlevsel yeni parsellerin oluşturulması, bu parsellerin arazi özellikleri ve alanı değerlendirilerek kullanım şekillerinin belirlenmesi ve arazi gelişimi hizmetlerinin sağlanması”şeklinde tanımlanan arazi toplulaştırması, günümüzde Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Bu çalışmada, DSİ tarafından yürütülen arazi toplulaştırma projelerinin işlem adımları açıklanmış, projelerin uygulanması aşamasında karşılaşılan sorunlar teknik, idari ve hukuki yönden (mülkiyet yönünden) irdelenmiş ve belirlenen sorunlara çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Insufficient production of foodstuffs in the face of rapid population growth in Turkey, as in the rest of the world, reveals the necessity of economic development by increasing agricultural activities and production, and the development of irrigation networks. In order to increase agricultural production, it is necessary to implement legal arrangements to prevent fragmentation and deterioration in agricultural lands, to expand agricultural areas economically, to prevent migration from rural areas, and to close the social, cultural and economic gap between rural and urban areas. In this manner, land consolidation studies are of great importance. The land consolidation, which is defined in the Land Consolidation and On-farm Development Services Implementation Regulation published in the Official Gazette dated 7 February 2019 and numbered 30679 as“Preventing the degradation and fragmentation of agricultural lands by natural and artificial effects; combining more than one piece of land by considering the natural characteristics, usage integrity and property rights of the fragmented lands; forming new economic, ecological and more functional parcels; determining the usage patterns of these parcels by evaluating the land characteristics and area; and providing land development services”, is currently carried out by the General Directorate of State Hydraulic Works (GDSHW). In this study, the process steps of the land consolidation projects carried out by the GDSHW were explained, the problems encountered during the implementation of the projects were examined in terms of technical, administrative and legal aspects (in terms of ownership) and solutions were developed for the identified problems.