Kırmızı ve kızılötesi ışığın hipokloröz asit kombine uygulamalarının ile keratinosit (HaCaT) ve fibroblast hücre hattı (human dermal fibroblast HDFa) üzerinde etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of red and infrared light on keratinocyte (HaCaT) and fibroblast cell line (human dermal fibroblast HDFa) combined with hypochlorous acid applications
- Tez No: 710323
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOLUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Histoloji ve Embriyoloji, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı kırmızı LED ışık, infrared LED ışık ve hipokloröz asidin iki farklı hücre tipi üzerindeki in vitro etkilerini araştırmaktır. Çalışmada uygulama için düşük maliyetli ve taşınabilir optik düzenek hazırlanmıştır. Keratinosit hücre hattına (HaCaT) ve fibroblast hücre hattına (BJ) kırmızı ışık, infrared ışık, hipokloröz asit ve bu ışıkların hipokloröz asit ile kombinasyonu uygulanmıştır. Deneyin sonunda keratinosit ve fibroblast hücreleri uygulamalara farklı tepki gösterdi. Keratinosit hücrelerinde 48 ve 72 saat sonra artış gözlemlenirken fibroblast hücrelerinin üremelerinde azalma gerçekleşti. Fotobiyomodülasyonun yara iyileşmesini destekleme kabiliyeti, hücrelerin üremesindeki artışa bağlıdır. Elde ettiğimiz veriler ile sağlık alanlarında yara iyileşmesine katkı yapabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the in vitro effects of red LED light, infrared LED light and hypochlorous acid on two different cell types. In the study, a lowcost and portable optical device was prepared for irradiation. Red light, ,nfrared light, hypochlorous acid and the cpmbination of these lights with hypochlorous acid were applied to the keratinocyte cell line (HaCaT) and fibroblast cell line (BJ). At the end of the experiment, keratinocyte and fibroblast cells reacted differently to the treatments. An increase was observed in keratinocyte after 48 and 72 hours, while a decrease in the fibroblast cells. The ability of photobiomodulation to promote wound healing is due to increased proliferation of cells. We think that the data we have obtained can help to wound healing in health fields.