Tahrir Defterlerine göre Girit eyaleti (1645-1704)
Crete province according to Tahrir Record (1645-1704)
  1. Tez No: 710363
  2. Yazar: HASANCAN ERALACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER MÜMİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Yaklaşık iki asır kadar Osmanlı hakimiyetinde kalan Girit adasında 1645-1704 yılları arasında üç farklı tahrir çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu tahrirler adanın demografik, iktisadi, dini ve idari durumu hakkında ayrıntılı bilgiler sunmaktadır. Özellikle fetihten sonra Girit'de Osmanlı idaresinin tesis edilmesi, adadaki Müslüman Türk toplumunun oluşumu ve Girit'i mümtaz bir eyalet haline getiren tüm özellikler bu defterlerin mukayeseli şekilde değerlendirilmesi ile ortaya çıkarılmıştır. Üç farklı tahrir dönemine ait verilerin birbirleri ile kıyaslanarak değerlendirilmesi, adanın Türk hakimiyetine girdikten sonraki ilk 59 yılda geçirdiği demografik, iktisadi, sosyal, etnik ve idari değişimleri en ayrıntılı bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In Crete Island where was under the control of the Ottoman Empire about two centuries among 1645-1704, three different tahrir studies were performed. These tahrirs provide detailed information about the demographical, financial, religious and administrative condition of the ısland. In particular, in the ısland, setting up the Ottoman administration after the conquest, existence of a Muslim-Turkish society, the social and ethnic alterations with the coming of Turkish hegemony, the public improvements through foundation system and all the features that made the ısland distinguished will be tried to find out through the comparative evaluation of these records. The evaluation of data belongs to three different tahrir perods through the comparison method, will reveal the demographical, financial, social, ethnical and administrative alterations of ısland for the first 59 years after the Ottoman conquest.