Trophic status of two contrasting lakes
İki farklı gölün trofik durumu
- Tez No: 710369
- Danışmanlar: DR. DAVID SUGGETT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Essex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Önemli bir rekreasyon alanı olan Ankara'da bulunan Karagöl Göl ve piknik alanı olarak kullanılan Mogan Gölü'nde gerçekleştirilen bu çalışmanın temel amacı; gölün trofik durumunu belirlemek çeşitli parametreler kullanarak iki farklı gölü değerlendirmek amacıyla Mayıs 2009 ile Haziran 2009 tarihleri arasında trofik statüleri belirlendi. Bu kapsamda göller için belirlenen istasyonlardan su örnekleri alındı. Secchi derinliği, sıcaklık, pH, elektriksel iletkenlik ve çözünmüş oksijen ölçülen ; dikey ve yatay plankton örnekleri alındı, alt çamur örneklendi. Su numuneleri nitrojen, fosfor ve klorofil için analiz edildi. Göllerde baskın olan planktonik ve zoobentik organizmalar mikrpskopta tespit edildi. Mogan Gölü'nün trofik durumu, ışık altında ötrofik olarak tespit edildi. Karagöl, ötrofik özelliklere sahip olmasına rağmen, Mogan Gölü'ne göre daha düşük fizikokimyasal parametre değerlerine sahip bulundu.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study carried out at Lake Mogan , which is an important recreation area for Ankara / Turkey, and Lake Karagöl , which is used as a picnic area in Ankara / Turkey , between May 2009 and June 2009 to determine the trophic status of the lake , was approaching the conclusion with different ways using various parameters. In this respect , water samples were collected from stations determined for the lakes ; Secchi depth, temperature, pH, electrical conductivity and dissolved oxygen were measured ; vertical and horizontol plankton samples were taken ; bottom mud was sampled. Water samples were analysed for nitrogen, phosphor and chlorophylL a proportions. Planktonic and zoobenthic organisms which are dominant for lakes were determined.Trophic status of the Lake Mogan is considered to be eutrophic under the illumination of the recent evulations and the studies accomplished before. Although Lake Karagöl has eutrophic characteristics, it had lower values of physicochemical parameters when compared to Lake Mogan.