The influence of land use and the catchment properties on the trophic status of shallow lakes in Turkey
Arazi kullanımı ve havza özelliklerinin Türkiye'deki sığ göllerin trofik durumuna etkisi
- Tez No: 416496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL CAN BİLGİN, PROF. MERYEM BEKLİOĞLU YERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Peyzaj Mimarlığı, Biology, Landscape Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sığ göllerdeki besin tuzu miktarı antropojenik etkilerden dolayı hızla artmakta ve bu durum kültürel ötrofikasyona neden olmaktadır. Su kalitesinin azalmasına neden olan ötrofikasyonun en belirgin etkileri bitki populasyonun artması ve alg patlamalarıdır. Aşırı gübre kullanımı ile tarımdan taşınan malzeme, kentsel alanlardan taşınan evsel atık suyu ötrofikasyonu artırıcı etmenlerdir. İnsanların etkileriyle ortaya çıkan su kalitesindeki bozulma, aynı zamanda içme suyu kaynakları, balıkçılık ve rekreasyonel aktivitelerde de olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu çalışmanın amacı arazi kullanımı ve peyzaj özelliklerinin sığ göllerin trofik durumuna olan etkisini istatistiksel ilişkilerle ortaya çıkarmaktadır. Çalışma alanı Türkiye'nin batısındaki kuzeyden güneye kadar olan 38 gölü kapsamaktadır. Havza verileri coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak elde edilmiştir. Göllerin trofik durumu temel bileşen analizi (PCA) ile toplam azot, toplam fosfor, klorofil a ve seki derinliği ile tanımlanmıştır. Göllerin trofik durumunu tanımlayan PCA sonucu PC1 ile değerlendirilmiştir. Çalışılan tüm göller besin tuzu miktarı açısından zengin, ötrofik göllerdir, buna karşılık iki derin ve oligotrofik göl (Abant ve Büyük Göl) aykırı göller olarak tespit edilmiştir. PC1'e karşı havza değişkenleri için yapılan istatistik analizleri bu iki göl olmadan yapılmıştır. İlk olarak, havza değişkenlerin göllerin trofik durumu üzerindeki etkisi 36 göl ile analiz edilmiştir. Diğer çalışmalardan farklı olarak, basit doğrusal regresyonda arazi kullanımı ile besin tuzu miktarı arasında dikkate değer ilişki bulunmamıştır. PC1 ile anlamlı ilişkisi havza değişkenleri beklenmedik biçimde sıcaklık (%14.41), enlem (%9.41) ve boylam (%6.25) olarak tespit edilmiştir. Havza değişkenlerinin PC1 üzerindeki kümülatif etkisini değerlendirmek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. PC1 için önemli değişkenler yine beklenmedik biçimde sırasıyla 'eğim, sulak alan, enlem ve sıcaklık' olarak ortaya çıkmıştır. Bu değişkenler ile PC1 arasındaki ilişki düşük ve PC1'i %26.75 olarak açıklamaktadır. İkinci olarak, havzaların PC1 üzerindeki etkisini görmek amacıyla yapılan analizler 30 göl ile tekrar edilmiştir. Bütünüyle orman alanında yer alan havzalardaki göllerin yüksek toplam azota sahip olmaları nedeniyle bu göller aykırı değeler olarak değerlendirilmiştir. İlk analize göre sonuç değişmiş, basit regresyon analizinde PC1'i etkileyen önemli değişkenler havza alanı (%20.07), orman ve yarı doğal alanlar (%19.67), enlem (%12.98), tarımsal alanlar (%12.84) ve sıcaklık (%11.04) olarak belirlenmiştir. PC1'i etkileyen havza değişkenlerini bulmak amacıyla çoklu regresyon analizi 30 göl verisiyle yapılmıştır. Bu analizde havza değişkenleri ve PC1 arasında en yüksek ilişki bulunmuştur, PC1 göllerin trofik durumu %60.13 olarak açıklamaktadır. Çoklu regresyon analizde önemli havza değişkenleri sırasıyla 'eğim, havza büyüklüğü, enlem, sulak alan, göl alanı ve yağış' olarak bulunmuştur. PC1 ile eğim, enlem, sulak alan ve göl alanı arasındaki negatif ilişki, PC1 ile havza büyüklüğü ve yağış arasında pozitif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Anthropogenic (human) factors can dramatically increase the nutrient concentrations of the shallow lakes which cause to cultural eutrophication. The most apparent effect of cultural eutrophication is excessive plant population and dense algal blooms that reduce the water quality. The artificial inputs of nutrients come from surface runoff such as excessive fertilize use in the agriculture, untreated wastewater effluents from the urban area trigger the eutrophication. These human activities linked with degradation of water quality lead to also dramatic consequences for drinking water sources, fisheries, and recreational water bodies. The aim of this study was to evaluate land use and landscape characteristics influence on the trophic status of shallow lakes through rendering the statistical relations. Study area covers 38 shallow lakes from north to south in the west part of the Turkey. Catchment variables were produced by using geographic information system (GIS). Trophic status of the lakes was described by principal component analysis (PCA), using total nitrogen (TN), total phosphorous (TP), Chlorophyll a (Chl-a) and Secchi depth. In the analysis PCA result regarded as PC1 which determined the trophic state of the lake. Almost all studied lakes were eutrophic in terms of nutrient concentration, however two deep lakes (Lake Abant and Lake Büyük) were oligotrophic showed up outliers. Statistical analysis for PC1 versus catchment variables were done without these two lakes. Firstly, catchment variables effect on lake trophic status was analyzed with 36 shallow lakes. Contrasting with the other studies, there was no significant relation in the simple linear regressions with the land use and nutrient concentrations of the lakes. There were only 3 catchment characteristics as temperature (14.41%), latitude (9.41%) and longitude (6.25%) had significant relation with the PC1. Multiple regression analysis was applied to show PC1 versus cumulative effect of catchment characteristics. There was still unexpected result that significant features for PC1 are 'slope, wetland, latitude and temperature', respectively. There was weak relationship between these variables and PC1 which explained 26.75% of the variance in PC1. Secondly, analysis of catchment influence on PC1 was repeated with 30 lakes. Six lakes had high TN, despite their entirely forested catchment area were evaluated as outlier. The result has been changed from the first analysis that PC1 versus the significant catchment variables in the simple linear regression are catchment area (20.07%), forest and semi natural areas (19.67%), latitude (12.98%), agricultural area (12.84%) and temperature (11.04%). Multiple regression analysis was done for PC1 versus all catchment variables using 30 lake data. There was strong relationship between catchment characteristics and PC1 that PC1 explained trophic status of the lakes as 60.13%. The significant variables in the multiple regression analysis are 'slope, catchment area, latitude, wetlands, lake area and precipitation' respectively. PC1 had negative relation between the slope, latitude, wetland and lake area, while PC1 had positive relation between catchment area and precipitation.