İstanbul Rüstem Paşa Cami iç mekân kalem işi süslemeleri
Interior wall decorations of Istanbul Rüstem Paşa Mosque
- Tez No: 710413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ERKAN KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasının esas konusunu Rüstem Paşa Camii'sinin iç mekân kalem işi süslemelerinin incelenmesi oluşturmaktadır. Bu kapsamda 16.yy Osmanlı cami mimarisinin temel özelliklilerinden ve Mimar Sinan'ın tezyinat anlayışından bahsedilmiş, Rüstem Paşa Camii'sinin plan ve mimari özellikleri üzerinde durulmuştur. Ardından yapının iç mekân kalem işi süslemeleri bölümlere ayrılarak, motif, renk ve kompozisyon açısından incelenmiştir. Bu çalışma, Rüstem Paşa Camii'sinin kalem işi süslemelerini tek ve ana konu olarak ele alan bir çalışma olması bakımından önemlidir. Çalışmanın sonuç kısmında klasik dönem kalem işi süslemeleri ile Rüstem Paşa Camii'sinin kalem işi süslemeleri karşılaştırılarak anlatılmış, yapının kalem işi süslemelerinin devrinin özelliklerini ne derece yansıttığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main theme of this thesis is to examine the interior wall decoration ornaments of Rüstem Pasha Mosque. In this context, the main features of 16th century Ottoman mosque architecture and Mimar Sinan's decoration concept were mentioned. The plan and architectural features of Rüstem Pasha Mosque were emphasized. Afterwards, the interior waa decoration ornaments of the building were divided into sections and examined in terms of motif, color and composition. This study is important in that it is a study that deals with the wall decoration ornaments of Rüstem Paşa Mosque as the only and main subject. In the conclusion part of the study, the wall decoration ornaments of Rüstem Pasha Mosque were compared with classical period wall decoration ornament and it was tried to determine to what extent the structure reflects the characteristics of the period of wall decoration ornaments.