Filistin/Kudüs'te yapılan fiziksel aktivite düzeyinin yaşam kalitesine, anksiyeteye ve depresyona etkisi
The effect of physical activity level in Palestine/Jerusalem on quality of life, anxiety and depression
  1. Tez No: 710448
  2. Yazar: AMIRA AWNI ALMUHTADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kudüs şehrinde 18 yaş ve 69 yaş arasındaki insanlarda fiziksel aktivitenin yaşam kalitesine, Anksiyete, depresyon ve boy, kilo ve eğitim düzeyi gibi diğer bazı kişisel faktörlerle ilişkili olup olmadığ incelenmesidir. Çalışmaya Kudüste oturan 18 yaş ve 69 yaş arasındaki bireylerde ciddi nörolojik ve ortopedik problem olmayan 156 kişi katılmıştır. Araştırmadaki bireylerin yaş aralığı 18-69''dir. Araştırma Filistin il sınırlarında bulunan Kudüste gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, çalışmaya katılan bireylerin dermografik özellikleri kaydedilmiştir. Anksiyete (Kaygı) değerlendirilmesi için TMAS (Taylor Manifest Anxiety Scale) , Depresyon'un Değerlendirilmesi için Beck Depresyon Ölçeği, Yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için küresel yaşam kalitesi ölçeği (GQOL), Fiziksel aktivite düzeyinin değerlendirilmesi için uluslararası fiziksel aktivite değerlendirme anketi kısa formu ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde cinsiyetler arasındaki farklılığa Bağımsız T-testi ile bakılmıştır. Değişkenler (fiziksel aktivite düzeyi) arasında farklılık olup olmadığını belirlemek için Tek Yönlü Varyans Analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda: Boyu 1.65cm den uzun olanların (medyan 14, min. 0 – max. 45) depresyon düzeyleri boyu 1.65cm den kısa olanlardan (medyan 11, min. 0 – max. 43) daha yüksek bulunmuştur. Alkol kullanmayan bireylerin (ort. 24.9±8.448) kullanan bireylere (ort. 16±9.274) göre anksiyete düzeylerinin daha yüksek olsuğu saptanmıştır. Aile geçmişinde hastalığa sahip olan bireylerin (ort. 26.58±8.764) Aile geçmişinde hastalığa sahip olmayan bireylere (ort. 23.41±8.219) göre anksiyete düzeyleri daha yüksek bulunmuştur.Yaşam kalitesi düzeyi ile depresyon düzeyi arasında negatif bir ilişki bulunurken, yaşam kalitesi düzeyi ile anksiyete düzeyi ile pozitif bir ilişkisinin olduğu bulunmuştur. Anksiyete düzeyi ile depresyon düzeyi arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to divide the physical activity in the city of Jerusalem between the ages of 18 and 69. whether it is related to quality of life, anxiety, depression and some other personal factors such as height, weight, the level of study and family history. 156 people without serious neurological and orthopedic problems were included in the study between the ages of 18 and 69 in Jerusalem. The age range of individuals in the study is 18-69. The research was carried out in Jerusalem, located in the Palestinian provincial borders. In the collection of data, the dermographic characteristics of the individuals participating in the study were recorded. TMAS (Taylor Manifest Anxiety Scale) for assessment of anxiety, Beck Depression Scale for the Evaluation of Depression, Global Life Quality Scale (GQOL) for the evaluation of the quality of life, Short form of the international physical activity assessment questionnaire for the assessment of the level of physical activity. In the analysis of the data, the difference between the genders was examined with the Independent T-test.One-Way Variance Analysis was performed to determine whether there are differences between the variables (physical activity level).As a result of the research: Depression levels of those who are longer than 1.65 cm (median 14, min. 0 - max. 45) were found higher than those whose length was less than 1.65 cm (median 11, min. 0 - max. 43). Anxiety levels were found to be higher in individuals who do not use alcohol (mean 24.9 ± 8.448) compared to individuals who use alcohol (mean 16 ± 9.274). Anxiety levels were higher in individuals with a family history (mean 26.58 ± 8.764) compared to individuals without a family history (mean 23.41 ± 8.219).While there was a negative relationship between the quality of life and the level of depression, it was found that there was a positive relationship between the quality of life and the level of anxiety. A positive relationship was found between anxiety level and depression level