Pandemi dönemindeki farklı beden kütle indeksine sahip bireylerin; koronavirüse yakalanma, duygusal yeme, depresyon, diyet kalitesi, serum çinko ve çinko alım düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 710463
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA HÜLYAM EREN, YRD. DOÇ. DR. SERAY KABARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, pandemi döneminde Denizli iline bağlı Sarayköy ilçesinde yaşayan 20-54 yaş arasındaki farklı beden kütle indeksine sahip bireylerin; Sars-CoV- 2 virüsüne yakalanma, duygusal yeme, depresyon, diyet kalitesi, diyetle alınan çinko ve serum çinko düzeyini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Aralık 2020- Eylül 2021 tarihleri arasında 200 kişi ile yürütülmüştür. Araştırma verileri teke tek görüşme metodu ile, yüz yüze anket yöntemi kullanılarak yapılmış ve biyokimyasal bulgular ile veri toplanmıştır. Anket formunda, bireylerin genel bilgileri, beslenme alışkanlıkları, besin takviyesi kullanma durumu, kovid-19 geçirip/geçirmeme, kovid- 19 hastalığına yakalanma sayısı, kovid-19 aşısı olma durumu sorgulanmıştır. Duygusal yeme eğilimi için Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ), depresyon riskini analiz etmek için CES-Depresyon Ölçeği (CES-D), diyet kalitesini tespit etmek için ise Akdeniz Diyetine Bağlılık Ölçeği (MEDAS) ve Akdeniz Diyet Skoru (MDS), günlük çinko alımını saptamak için ise araştırmacı tarafından geliştirilen çinko tüketim sıklığı anketi kullanılmıştır. DYÖ ile BKİ ortalama değeri arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır (p0.05). Kovid-19 geçiren (n=100) kişilerin, kovid-19 geçirmeyenlere göre (n=100) serum çinko konsantrasyonu daha düşük bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, individuals with different body mass indexes during the pandemic period; emotional eating, depression, diet quality, dietary zinc and serum zinc levels and their relationship with each other were investigated in adults between the ages of 20-54 living in Sarayköy district of Denizli province. The research was carried out with 200 people between December 2020 and September 2021. Data were collected by using one-on-one interview method, face-to-face survey method and biochemical findings. In the questionnaire form, the general information of the individuals, their nutritional habits, the use of nutritional supplements, whether or not they have covid- 19, the number of contracting the covid-19 disease, the status of being vaccinated against covid-19 were questioned. Emotional Eating Scale for emotional eating tendency, CES-Depression Scale (CES-D) to analyze depression risk, Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) and Mediterranean Diet Score (MDS) to determine diet quality, daily zinc intake The zinc consumption frequency questionnaire developed by the researcher was used to determine. There was a statistically significant relationship between Emotional Eating Scale and the mean value of BMI (p0.05). The serum zinc concentration of people who had COVID-19 (n=100) was found to be lower (p0.05).