Bor minerallerinden borik asit üretimi
- Tez No: 35256
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GEDİKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada dört ayrı bor minerali, kolemanit ( 2 Ca0.3B203.5H2O ), uleksit ( Na20.2Ca0.5B203.16H20 ), pandermit ( 4Ca0.5B203.7H20 ) ve tunellit (Sr0.3B203.4H20 ) ile bunlardan elde edilen kalsine ürünlerin saf su ve farklı derişimli ( 0.025 M, 0.05 M, 0.075M ) asetik asit, hidroklorik asit ve sülfirik asit çözeltilerindeki çözünürlükleri incelenmiştir. Çalışmalar kaynama sıcaklığında gerçekleştirilmiştir. Minerallerin kalsinasyonları esnasında uğradıkları dehidratasyon nedeniyle aktifleştikleri ve çözünürlüklerinde farklılıklar ortaya çıktığı gözlenmiştir. Doğal bor minerallerinin sulu ortamda çözündükleri kolemanit, pandermi, tunellit ve uleksit için sırası ile ( % olarak ) 22.90, 10.02, 46.52 ve 61.15 iken aynı bor mineralinin 500 °C sıcaklıkta kalsine edilmesi durumunda da sulu ortamdaki çözünürlükleri sırası ile 52.34, 48.41, 81.50 ve 55.19 olarak belirlenmiştir. Orjinal bor minerallerinden; kolemanit ve pandermitin çözündürülmesinde sülfirik asit uleksit ve tunellitin çözündürülmesinde ise hidroklorik asit daha etkilidir. Doğal kolemanit ve pandermit minerallerinin 0.075 M H2SC>4 içindeki çözünürlükleri sırası ile % 97.27 ve % 96.46 iken, doğal uleksit ve tunellit minerallerinin 0.075 M HC1 içindeki çözünürlükleri sırası ile % 78.02 ve % 97.03 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, four boran minerals ; colemanite ( 2CaO.3B2O3.5H2O ), pandermite (4Ca0.5B203 7H20 ), tunellite ( Sr0.3B203.4H20 ) and uleksite (Na20.2CaO,5B203.16H20 ) are studied as well as the solubility of calsined products derived from these minerals in pure water, acetic acid, hydrocloric acid and sulphiric acid solutions. The concentrations of acid solution were 0.025 M, 0.05 M and 0.075 M for each acid. Experimants are carried out in boiling temparature. Due to the dehydration of minerals during calcination process, activation of minerals and diffrence in solubilities are observed. The solubilities of colemanite, pandermite, tunellite and uleksite in aqeus enviroment are detected as 22.90%, 10.02%, 46.52% and 61.15% respectively. The solubilities of colemanite, pandermite, tunellite and uleksite in water that these minerals were calcinated at 500°C are detected, as 52.34%, 48.41%, 81.50% and 55.19% respectively. Among the orginal boron minerals; colemanite and pandermite disolves easily in sulphric acid where, uleksite and tunellite are more effectively dissolver in hydrochloric acid and the solubilities are 97.27 %, 94.46 % for colemanite and pandermanite in 0.075 M H SO where as 78.02 %, 97.03 % for uleksite and tunellite in 0.075 M.