Kehf Suresinin tasavvufi yorumu
Sufi commentaries on Sura al-Kahf
  1. Tez No: 710482
  2. Yazar: GAMZE YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURREZZAK TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in 18. Suresi olan Kehf suresi, Mekke döneminde nâzil olmuştur ve 110 ayettir. Sure, Yüce Allah'ın varlığı ve birliği, Hz. Peygamber'e öğütler, iman edenler ile mükâfatları ve inkâr edenler ile başlarına gelecekler, Ashâb-ı Kehf, Hz. Musa-Hızır ve Zülkarneyn kıssaları gibi konuları ihtiva etmektedir. Bu çalışmada Kehf suresinin tasavvufi yorumu ele alınmış, ayetler sûfilerin penceresinden gösterilmeye çalışılmıştır. Kehf suresi hakkında genel bilgiler verilmiş, belirlenen tasavvufi tefsirler arasındaki benzer ve farklı yorumlara değinilerek genel bir tablo sunulmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda Kehf suresi ile ilişkilendirilen tasavvuf kavramlarına ve bu kavramların ayetlerle bağlantılarına temas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 18th Surah of the Qur'an called Al-Kahf was revealed in Makkah and contains 110 ayats. The Surah contains topics such as the parables of Zulqarnain and Moses-Khidr, Ashab-i Kahf, what is going to befall deniers, and the believers and their rewards, and the advice for the Prophet Muhammad, and existence and oneness of Allah, the Almighty. In this study, the Sufi tafsir of the Surah Al-Kahf was addressed and verses were tried to be shown from the perspective of Sufis. General information about the Surah Al-Kahf was provided and a general table was tried to be presented by referring to similar and different comments among the Sufi interpretations specified. Concurrently, the mystical concepts associated with the Surah Al-Kahf and the connections of these concepts with the ayats were mentioned.