Tarsus ayrımı-Mersin Otoyolundaki yarma ve dolguların jeoteknik incelemesi
The Geotechnical investigations of cuts and fills on Tarsus interchange-Mersin Motorway
- Tez No: 38845
- Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
45 ÖZET Tarsus ayrımı - Mersin otoyolunun güzergahı (54 km), Toros dağtarmm eteklerinde bulunan Üst Miyosen-Pliyosen yaşlı araziden geçmektedir. Ortalama 50 kotundaki bu tepelik alanlar, kuzeyden güneye doğru akan Berdan - îçme - Deliçay- Gökkuşağı ve Müftü dereleriyle derince kazılmış durumdadır. İnceleme alanındaki stratigrafik dizilim, Paleozoyik, Tersiyer ve Kuvaterner yaşlı litolojik birimlerden oluşmaktadır. Paleozoyik yaşlı litolojik birimler dolomitik kireçtaşı ve alt seviyelerdeki mermerleşmiş kireçtaşlanyla temsil edilmekte olup, otoyolun Eshab-ı Kehf bölgesindeki lokal bir alanda mostra vermektedir. Tersiyer'e ait birimler, Üst Miyosen - Pliyosen yaşlı Handere formasyonu (Th) tarafindan oluşmuştur. Handere formasyonu başlıca kütaşı-silttaşı-çamurtaşı-kumtaşı ardalanmalanndan oluşmakta olup, tabandaki Paleozoyik temeli açısal diskordansla üzerlemektedir. Kuvatemer'e ait litolojik birimler ise, kaliş ve alüvyonal birikintilerden oluşmaktadır. İnceleme alam KBK ve GDG yönlü kompresyonel kuvvetlerden etkilenmiş olup, KB ve KD doğrultuda sıkça gelişmiş eklem sistemleri içermektedir. Genel tabakalanma ise 10°-15° ile güney veya güneydoğu yönündedir. Otoyoldaki yarma ve dolgu şevlerinin stabilite analizleri için, ayrıntılı bir saha ve laboratuvar araştırması yapılmıştır. Güzergahta bulunan yarma ve dolgu alanlarının tamamına yakım, ince-orta tabakalı ve zayıf kayaç kalitesindeki Handere formasyonu içinde yapılacaktır. Kritik yarmalara ait kesme dayanım parametrelerinin, tabakalanma düzlemleri boyunca en düşük değerde olduğu belirlenmiştir.Tabakalanma düzlemlerinin otoyola doğru (yamaç dışı) olduğu kuzey yarma şevlerinin bir bölümünde, sızan yeraltı sularında kaydıncı etkisiyle düzlemsel tipte kayma hareketleri kolayca gelişebilmektedir. Kritik yöndeki tabakalanmaya sahip şevlerde, düşük eğimli şev düzenlenmesi (3Y: İD) veya çeşitli istinat yapılarıyla gerekli stabilite koşullan sağlanmaktadır. Tabakalanma dü^enılerinin yamaç içine (otoyol dışına) eğimli olduğu durumdaki kuzey ve güney yarma şevlerinde ise, düzlemsel tipte kayma mekanizması beklenmemektedir. Bu yarma şevelerindeki içsel sürtünme açısı , kayaç kütle özelliklerine bağlı olduğundan oldukça yüksek değerdedir. Yapılan sayısal ve kritik bölge analizlerine göre, tabakalanmanın kritik yönde olmadığı tüm şevler 2Y: İD eğimle stabil ve emniyetli olarak projelendirilebilir durumdadır. Ayrıca yarma yüzeylerindeki erozyon ve yüzeysel suların olumsuz etkileri için de, peyzaj ve drenaj önlemleri gerekmektedir. Otoyol güzergahı boyunca inşaa edilecek dolguların stabilitesi için, bir deneme dolgusu inşaa edilerek üzerinde sistematik deneyler yapılmıştır. Dolgu malzemelerinde yapılan indeks ve kompaksiyon deneylerine göre, yarma malzemeleri dolguda kullanım için uygundur. En kritik dolgu kesitinde yapılan stabilite analizleri sonrasında, dinamik şartlardaki güvenlik katsayısı 1.1 değerinin üzerindedir. Dolgu tabanlanndaki zayıf zeminlerin sıyrılmasından sonra bulunan oturma miktarı (
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY The alignment of Tarsus interehange-Mersin motorway (54 Km) crosses the Upper Miogene-Pliocene aged hilly area which extends along the Taurus mountain. This area has a 50 m average elevation, and it was deeply scoured by Berdan-îçme-Deliçay- Gökkuşağı and Müftü rivers from north to the south direction. The stratigraphic sequence at the investigation area is represented by Paleozoic, Tertiary and Quaternary units. Paleozoic units consist of dolomitle limestone and marble where have a local outcrops at the close vicinity of Eshab-i Kehf village. Tertiary aged lithological units are composed of Upper Miocene-Pliocene aged Handere formation (Th). This unit (Th) mainly consist of claystone, siltstone, mudstone, sandstone alternations and overlying the Paleozoic basement with angular disconformity. The lithological units which belong to the Quaternary are consist of Caliche and alluvial deposits. This area has been effected by the NWN-SES directed compresisonal forces mat would be reason of frequently developed joint systems in the NW-NE directions. General dips of the bedding planes are 10-15 degress to the south and southeast. A detailed site investigation programme and laboratory teste have been performed for the stability analyses of cuts and embankments slopes along the alingment. Whole earthworks will be done within thin to medium bedded Handere formation that could be classified as weak or wery weak rock. The lowest shear strenght paremeters of critical cut slopes was determined along the bedding plane as a result of occured planar failures. Therefore, in the case of outslope bedding along the Northern slopes, a planar failure would easily be occured with the effects of underground water seepages. For this purpose, The cut which has a critical (outslope) bedding planes should be stabilized by means of flattened slope (3H: IV) or to providing retaining structures as required. If bedding planes are inslope direction within the northern or southern slope, any planar failure would not be expected along the bedding planes due to the high internel friction and cohesian of whole rock masses. According to the numerical and critical zone analyses being done at the location of inslope bedding plane, whole cuts should be designed as 2H:1V without any stability problems. In addition to above measures, landscapping and necessary drainage measures should be adopted in order to prevent the cut surface against adversly effects of erosion and water inflitrations. For the stability of embankment slopes along the motorway alignment, a trial embankment was constructed to provide necessary information for the suitability of materials and stability assessments. As a result of index and compaction tests being done on the fill material, whole cut material was found to be suitable for the embankment construction. After completion above mentioned tests, a stability analyses was performed at the most critical embankment section, and minimum factor of safety was found to be above 1.1 under eartquake loading. The total settlement beneath the most critical embankment is also found to be acceptable (