Fototerapinin gonadlar üzerine etkileri
  1. Tez No: 71050
  2. Yazar: HÜSEYİN ALTUNHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
6-ÖZET Fototerapinin üreme sistemi üzerine uzun süreli yan etikilerini araştırmak amacı ile haziran 1995-mart 1996 tarihleri arasında, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan bu çalışmada: Yenidoğan döneminde 72 saat sürekli fototerapi verilen ratlar ile, hiç fototerapi almayan rataların ağırlıkları, fertilizasyon oranları, yavru sayıları ve gonadların ışık mikroskobu görüntüleri karşılaştırıldı. Ratların vücut ağırlıkları 24 haftalık olunca kaşılaştırıldığında her iki grubun erkekleri ve dişileri arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark tesbit edilemedi (p>0,05). Dişilerin doğurganlıkları ve doğurdukları yavru sayıları açısından değerlendirildiğinde oluşturulan çalışma, kontrol ve çapraz gruplar arasındada anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05). Işık mikroskobu ile değerlendirmede, her iki grubun dişilerinin överleri arasında belirgin bir fark tesbit edilmedi. Erkek ratların testislerinin histolojik değerlendirilmesinde ise; fototerapi alan ratların testislerinde belirgin dejeneratif değişiklikler gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY To investigation the long term adverse effects of phototherapy on reproductive system we made a study in Selçuk University Faculty of Medicine in 1995 June -1996 March. In this programme we compare the rats which take 72 hours continuous phototherapy and which didn't, in terms of their weights, fertilization rates, their youngs and the microscopic features of their gonads. The weights of them when they ore 24 weeks of age are compared with respect to their group and sex, no difference is found to be statistically meaningful (p>0.05). When fertility of females and number of their youngs taken care no difference in work, control and cross groups is found to be meaningful (p>0.05). In the light microscopic studies of the ovaries of the two groups' female rats no evident difference is determined. However, the male rats which have taken phototherapy show evident degenerative changes in their testis histologically.