Arka kamara intraoküler lensli olgularda gonyoskopik bulgular
Gonioscopic findings in cases with posterior chamber intraocular lenses
- Tez No: 71053
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİ ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
6. ÖZET Ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu ve arka kamara lensi implante edilen 40 göz İOL'lerin haptik biçimi ve yerleşim yeri farklılıklarının ön kamara açısındaki etkilerini saptamak amacıyla gonyoskopik muayeneden geçiril diler. Olguların takip süresi, son kontrolleri esas alındığında 5-8 ay arasında olup ortalama 6.2 ay idi. Evvelce göz içi ameliyatı geçirmiş olgularla, diabetes mellituslular, psödoeksfoliasyon tespit edilmiş, glokom öyküsü alınmış, gonyos kopik muayenede PAS'si görülen ve operasyon sırasında komplikasyon gelişen olgular çalışmaya alınmadı. Olguların hiçbirinde göz içi basıncı artışı görülmedi. Haptik üzerinde PAS modifiye C-lup arka kamara lensi implante edilen 20 gözün %45.0'inde izlenirken, L-lup arka kamara lensi implante edilen 20 gözün %70.0'inde izlendi. Her iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Her iki haptiğin silier sulkusda olduğu simetrik yerleşimli olgularda haptik üzerinde PAS %53.3 olguda izlenirken, bir haptiğin sulkusda diğerinin kapsül içinde olduğu asimetrik yerleşimli olgularda bu oran %70.0 idi. Her iki grup arasındaki fark anlamlı bulunmadı (p>0.05). Sonuç olarak, bu çalışmanın sonuçları modifiye C-Lup ve L-Lup İOL kullanımının ve bunların haptiklerinin silyer sulkusa simetrik veya asimetrik yerleşmiş olmasının PAS oluşumuna yol açma bakımından farklı olmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY GONIOSCOPIC FINDINGS IN CASES WITH POSTERIOR CHAMBER INTRAOCULAR LENSES To determine the effects of haptic shape and localization differences on the iridocorneal angle, 40 eyes which underwent extracapsular cataract extraction and intraocular lens implantation were examined gonioscopically. The mean follow-up period of the subjects based on their last control dates was 5-8 months, average 6.2 months. Patients who previously underwent intraocular operations and those who had diabetes mellitus, pseudoexfoliation, history of glaucoma, a PAS detected gonioscopically, and a complicated surgery were not included the study. Increased intraocular pressure was not noted in any of the patients. PAS over the haptic was observed in 45% of 20 eyes which were modified C-loop posterior chamber lens implanted, and in 70% of 20 eyes which were L-loop posterior chamber lens implanted. The difference between these groups was not statistically significant (p>0.05). Whilst, PAS over the haptic was observed in 53.3% of subjects who had both haptics located in the ciliary sulcus symmetrically, this ratio was 70% in subjects who had one haptic in the sulcus and other in the capsular bag asymmetrically. The difference between these two groups was not found statistically significant (p>0.05). In conclusion, the results of the present study suggested that using modified C-loop or L-loop IOLs and symmetric or asymmetric localization of their haptics on the ciliary sulcus are not different from each other in respect of inducing PAS formation. 26