Stabilization of the CLOCK:BMAL1 heterodimer decreases circadian rhythm amplitude
CLOCK:BMAL1 heterodimer stabilizasyonu sirkadiyen ritim genliğini düşürüyor
- Tez No: 710535
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biochemistry, Biotechnology, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Organizmaların çevreye adapte olabilmek için gösterdiği davranış ve/veya fizyolojilerindeki ritmik değişiklikler, gece gündüz döngüsüne göre yönetilir. Bu ritmik değişiklikler, biyolojik saat tarafından üretilir ve yaklaşık 24 saat sürer. Memelilerde, kompleks transkripsiyonel-trasnlasyonel geri bildirim döngüleri tarafından düzenlenen hiyerarşik yapıda bir sirkadiyen saat gözlenir. Moleküler düzeyde, CLOCK ve BMAL1, transkripsiyonu başlatmak için saat-kontrollü genlerin (Kriptokrom (Cry) ve Periyod (Per)'u da içeren) promotör bölgesindeki E-box dizilerine bağlamak için heterodimer oluşturur. Daha sonra sitozol içinde biriken CRY ve PER'ler, BMAL1:CLOCK tarafından başlatılan transkripsiyonu bastırmak için Kazein Kinaz Iε ile birlikte çekirdeğe gider. Bu gibi temel saat proteinlerinin aktivitelerini düzenleyen küçük moleküller, sirkadiyen saat üzerinde geçici kontrol sağlayabilir. Sağlıklı bir sirkadiyen saatin olmamasından kaynaklanabilecek kanser, metabolik hastalıklar ve hızlanmış yaşlanma gibi patolojiler göz önüne alındığında, bu tür moleküllerin tanımlanması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, daha önce grubumuz tarafından tanımlanan CLK95'i CLOCK ve BMAL1'i bağlayıcı yeni bir küçük molekül olarak karakterize ettim. CLK95'in CLOCK ve BMAL1 arasındaki etkileşimi stabilize ettiğini ve bunun da bu proteinlerin nükleer lokalizasyonlarını hem in vitro hem de in vivo olarak arttırdığını gösterdim. Yapılan diğer deneyler, CLK95'in sirkadyen ritimin genliğinde azaltıcı, periyodunda arttırıcı etksini birincil transkripsiyonel-translasyonel geri bildirim döngüsünün pozitif kolunu stabilize ederek gösterdiğini ortaya çıkardı. Yüksek CLOCK ve BMAL1 seviyelerinin hücre büyümesini engellediği düşünüldüğünde, CLK95, CLOCK ve BMAL1 üzerindeki arttırıcı etkisinden dolayı kanser hücrelerine karşı terapötik etkiler gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Rhythmic changes in behaviour and/or physiology are governed by the daily light-dark cycle in most organisms to increase their fitness to the environment. These rhythmic changes are generated from the biological clock and last about 24 hours. In mammals, a hierarchically ordered circadian clock that is highly regulated by complex transcriptional-translational feedback loops (TTFLs) is observed. At the molecular level, CLOCK and BMAL1 form a heterodimer to bind E-box sequences within the promoter region of the clock-controlled genes (including Cryptochrome (Cry) and Period (Per)) to initiate the transcription. Then CRYs and PERs which are accumulated within the cytosol, translocate into the nucleus along with Casein Kinase Iε to represses BMAL1:CLOCK-driven transcription. Small molecules regulating the activities of these core-clock proteins could offer temporal control over the circadian clock. Considering the pathologies- such as cancer, metabolic diseases, and accelerated aging- that can arise from the lack of a robust circadian clock, identification of such molecules carries great importance. Therefore, I characterized the CLK95, which is previously identified by our group, as a novel CLOCK and BMAL1 binding small molecule. I showed that CLK95 stabilizes the interaction between CLOCK and BMAL1 which, in turn, enhances their nuclear localization both in vitro and in vivo. Further experiments revealed that the CLK95 dampens the amplitude and increases the period of the circadian rhythm by stabilizing the positive loop of the primary TTFL. Considering elevated CLOCK and BMAL1 levels inhibit cell growth, CLK95 may show therapeutic effects against cancer cells due to its enhancing effect on CLOCK and BMAL1.