Ortaokullarda iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına yöneticilerin yaklaşımları, çalışma yöntemleri ve pandemi sürecinde uygulamaların incelenmesi, İzmir örneği.
Managers' approaches to occupational health and safety practices in secondary schools, study of working methods and applications in pandemic process, İzmir sample.
- Tez No: 710534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU MAVİOĞLU AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, İzmir ilindeki ortaokul müdürlerinin iş güvenliğine ve kalite yönetim sistemlerine bakış açılarını, algı düzeylerini, sorumluluk ve yetkilerine dair farkındalıklarını tespit etmek hedeflenmiştir. Yapılan bu çalışma ile normal süreçtekilere ek olarak, pandemi sürecinin yarattığı sorunlar ve yöneticilerin uyguladığı/önerdiği yöntemler hakkında inceleme yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında hazırladığımız ve yöneticilerin önerilerini de içeren ayrıntılı bir rapor, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne İSG biriminin çalışmalarında rehberlik etmesi amacıyla sunulacaktır. Bu araştırmada“Tarama Modeli”kullanılmıştır. Bu çalışmanın evrenini, 2020-2021 eğitim öğretim yılında İzmir' deki Milli Eğitim Bakanlığın' a bağlı resmi ortaokullarda görev yapan 515 okul müdür oluşturmuştur. Verilerin toplanabilmesi için, hazırladığımız ölçekler elektronik ortamda ulaştırılmıştır. Ulaşan yanıtlar incelenerek, yanıtlanmamış/bazı soruları eksik yanıtlanmış olanlar kapsam dışı bırakılmıştır. Elde edilen 317 ölçeğin analizi“SPSS 24”programıyla yapılmıştır. Sorulara katılma seviyesini tespit etmek için betimleme betimsel istatistikler (yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma), demografik değişkenlere (yaş, cinsiyet, çalışma yılı, yöneticilik tecrübesi) göre anlamlı farkın olup olmadığını belirlemek için t testi ve tek yönlü varyans analizi, İSG uygulamalarına yönelik algıları ile İSG uygulamalarını değerlendirme arasındaki ilişkiyi belirleyebilmek içinse korelasyon uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the perception levels, responsibilities and authorities of middle school principals in İzmir province towards occupational safety and quality management systems. With this study, in addition to those in the normal process, the problems created by the pandemic process and the methods applied/suggested by the managers were examined. A detailed report, which we have prepared in the light of the results obtained and including the suggestions of the administrators, will be submitted to the İzmir Provincial Directorate of National Education in order to guide the work of the OHS unit. In this research,“Scanning Model”was used. The universe of the research is 515 school principals working in official secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Izmir in the 2020-2021 academic year. The scales we prepared were delivered electronically in order to collect data. The received answers were examined and those that were not answered/some of the questions were incompletely answered were excluded. The analysis of the obtained 317 scales was made with the“SPSS 24”program. Descriptive statistics (percentage, frequency, arithmetic mean, standard deviation) to determine the level of participation in the questions, t test and one-way analysis of variance to determine whether there is a significant difference according to demographic variables (age, gender, working year, management experience), Correlation was applied to determine the relationship between perceptions about OHS practices and evaluating OHS practices. A p value of