Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde demir eksikliği anemisinin yaygınlığı
  1. Tez No: 71055
  2. Yazar: SEYHAN DURA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAMİL ECİRLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
60 7-ÖZET Bu çalışma, 1995 yılı Ocak- Haziran aylarında, SÜTF öğrencileri arasında yapılan kesitsel nitelikte bir epidemiyolojik araştırmadır. Çalışmanın amacı SÜTF öğrencileri arasında demir eksikliği anemisi prevalansını ve bunu etkileyen faktörleri tesbit etmekti. Randomize olarak seçilen 62 kız ve 58 erkek öğrenci çalışmaya dahil edildi. Öğrencilerde, eritrosit indekslerini de içeren tam kan sayımı, serum demiri, demir bağlama kapasitesi, ferritin, vitamin B12, folik asit düzeyleri ile gaitada gizli kan ve parazit tetkikleri yapıldı. Araştırma sonucunda anemi prevalansı kızlarda %32.25, erkeklerde %5.17 olarak bulundu. Kızlarda Hb ortalaması 12.8±1.3 g/dl, erkeklerde ise 14.83±1.25 g/dl olup, anemiye kızlarda erkeklere göre daha sık rastlandı.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY This study is a epidemiologic investigation performed on a group of Medical School students of Selçuk University between January and June, 1 995. The purpose of this study was to evaluate the prevalance of iron deficiency anemia among the medical students and factors that affect this. Randomly selected 62 female and 58 male students involved in the study. Complete blood counts including erythrocyte indexes, serum iron, serum iron binding capacity, ferritin, vitamin B12 and folic acid measurements and evaluation of occult blood and parasite in feces were done. The prevalance of anemia was 32.25% in female students, 5.17% in male students as a result of the study. Mean hemoglobin value was 12.8±1.3g/dl in females, 14.83± 1.25 g/dl in males and anemia was more common in females.