Histerosalpingo-köpük sonografinin hidrosalpinks tanısındaki yeri
The role of hysterosalpingo-foam sonography in the diagnosis of hydrosalpinx
  1. Tez No: 710570
  2. Yazar: DİDEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE SİNEM YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş Tubal faktöre bağlı ortaya çıkan infertilitenin büyük bir kısmından hidrosalpinks sorumludur. Tubal patens ve hidrosalpinksin esas değerlendirme yöntemi histerosalpingografidir (HSG). HSG komplikasyonları histerosalpingo-köpük sonografi (HyFoSy) gibi yeni bir yöntemi açığa çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı HyFoSy yönteminin hidrosalpiks tanısındaki etkinliğini saptamaktır. Materyal ve Metod Çalışma, Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde, Haziran 2020- Ocak 2022 tarihleri arasında başvuran, HSG ile hidrosalpinks olarak değerlendirdiğimiz 20 hasta üzerinde prospektif olarak yapıldı. Hastalara HSG sonrasında HyFoSy yöntemi ile tubal değerlendirme yapıldı. İşlem sırasında hastaların bilateral tubalarının istmus, ampulla ve infundibulum bölgelerinin tubal kalınlıkları ölçüldü. Hastaların hidrosalpinks tanısı laparoskopi (L/S) ile konfirme edildi. Verilerin istatistiksel değerlendirmesi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows sürüm 20.0 kullanılarak yapıldı. Sayısal veriler için cut-off değeri belirleme analizlerinde ROC eğrisi kullanılmış olup, eğri altında kalan alan, duyarlılık ve özgüllük değerleri sunulmuştur. Değerlendiriciler arası güvenirlik“Cohen's kappa”testi ile incelenmiştir. Veriler %95 güven düzeyinde incelenecek p değeri 0,05'ten küçük ise testler anlamlı kabul edildi. Bulgular Hidrosalpinks olan ve hidrosalpinks olmayan tubalardaki ölçümlerin karşılaştırma sonuçlarında; istmus bölgesi için istatiksel anlamlı değer yoktur (p:0.615).
Özet (Çeviri)
Introduction Hydrosalpinx is responsible for most of the tubal factor-related infertilities. The main evaluation method of tubal patency and hydrosalpinx is hysterosalpingography (HSG). HSG complications have revealed a new method such as hysterosalpingo-foam sonography (HyFoSy). This study aims to determine the effectiveness of the HyFoSy method in the diagnosis of hydrosalpinx. Material and Method The study was conducted prospectively. Our study contains 20 patients who referred to Ufuk University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology between June 2020 and January 2022 and were diagnosed with hydrosalpinx using HSG. The tubal evaluation was performed with the HyFoSy method after HSG. During the procedure, the tubal thickness of the isthmus, ampulla, and infundibulum regions of the bilateral tubas of the patients were measured. The patients were confirmed by laparoscopy (L/S). Statistical evaluation of the data was performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows version 20.0. The ROC curve was used in the cut-off analysis for numerical data, and the area under the curve, sensitivity, and specificity values were presented. Interrater reliability was evaluated with the“Cohen's kappa”test. The tests were considered as statistically significant when the p-value was less than 0.05 (95% confidence level). Results When the results of the measurements in the tuba with and without hydrosalpinx were compared; we found tha there is no statistically significant value for the isthmus region (p: 0.615).