Histerosalpingo kontrast sonografi (HyCoSy) yöntemiyle uterus kavitesinin ve tubal fonksiyonun incelenmesi: Tanısal değerlerinin diğer yöntemlerle karşılaştırılması
  1. Tez No: 59763
  2. Yazar: FATMA GÜL AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Obstetrics and Gynecology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Inferülite düşünülen 68 hastaya hlsterosalpingo kontrast sonografî ve HSG tetkikleri yapıldı. Görüntüler tubal patensi açısından karşılaşünldı. 24 hastanın HyCoSy ve HSG sonuçlan tubal patensi açısından hastaların laparoskopi sonuçlarıyla karşılaştırıldı. 24 hastaya uygulanan TVS, şalin HSG ve HyCoSy ile yapılan uterin kavite değerlerndirmeleri laparoskopi sonuçlan gözönünde alınarak karşılaştırıldı. HyCoSy ve HSG arasında tubal patensi açısından konkordans, 85.3 bulundu. HyCoSy/Laparoskopi uyumu 87.5 ve HSG/Laparoskopi uyumu 83.3 olarak bulundu. Şalin HSG ve HyCoSy, uterin kaviteyi değerlendirme açısından TVS'den özellikle uterus kavite malformasyonlannı ve submukozal flbroidleri gösterme açısından daha iyi olduğu görüldü. Bu iki yöntemin görüntü rezolüsyonunu artırdığı saptandı. Şalin HSG'nin pozitif kontrast madde ekojenitesinin örttüğü lezyonlan daha iyi gösterdiği anlaşıldı. Bu bulgularla; histerosalpingo kontrast sonograflnin infertilite tanısında tubal fonksiyonu değerlendirmede kullanılabilecek güvenilir, non-invasiv bir tetkik olduğu, uterin kavite incelemesinde şalin ve pozitif sono kontrast madde kullanılmasının yararlı olacağı sonucuna varıldı. Bu yöntemin ileride, infertilite hastalarına uygulanacak diagnostik işlemler arasında ilk sırayı alacağım düşünüyoruz. HyCoSy yönteminin hastanemizde ilk uygulanışı bu tez çalışmasıyla gerçekleşmiştir. 53
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ultrasound contrast hysterosalpingography uses intrauterin contrast media to increase the diagnostic value of plain transvaginal ultrasound enabling the uterin cavity cantour to be assessed and allowing tubal patency to be determined. I present my experience using positive contrast media in 68 infertility patient who also have HSG and using both negative (steril saline) and positive (Echowist, Schering) kontrast media besides plain TVS in 24 infertile patients. This is the first report comparing the use of the two contrast media with plain ultrasound infertile patients on an outpatient basis. Findings were compared with laparoscopy results. HyCoSy findings of tubal patency in 68 patients have been compared with laparoscopy results in 24 patients. Tubal findings expressed as sensitivity, spesivity predictive methods (in %). Concordance between HyCoSy and HSG is 85.3. HyCoSy/Laparoscopy concordance is 87.5 and HSG/Laparoscopy concondance is found as 83.3. We have found ultrasound saline HSG to be superior for the delineation of the uterine cavity. We concluded that HyCoSy is a trustful, noninvasive investigation metod for tubal patency. We predict salin + positive kontrast media will become a first line investigation for assessing the configuration of the uterin cavity and tubal patency in infertile patients. I review the literature on these techniques and discuss its future role in gynaecological imaging. 54