Raptor code design for multicast video streaming over 802.11g/n
802.11g/n üzerinden çok noktaya video yayını için raptor kod tasarımı
  1. Tez No: 710602
  2. Yazar: BERNA BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANDREW NIX
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Bristol
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Video uygulamaları gibi multimedya hizmetlerine olan talep hızla artıyor. Mevcut noktadan noktaya veri aktarım sistemleri ihtiyaçları karşılamakta güçlük çekmektedir. Bu, 3GPP'de bir noktadan çok noktaya Multimedya Çok Noktaya Yayın/Her Noktaya Yayın Hizmetlerinin (MBMS) tanımlanmasına yol açtı. Böylece birçok kullanıcı aynı içeriğe aynı anda ulaşabilir. Bununla birlikte, çok noktaya yayın/her noktaya yayın iletiminin kullanılması, geri bildirim kanalları, yeniden iletim protokolleri olmadığı için kablosuz iletişim sistemlerine bazı zorluklar getirir. Sonuç olarak, kayıp oranı çok yüksek olabilir ve alınan videonun kalitesi çok düşük olabilir. Fiziksel katman ileri hata düzeltmesi (FEC) yöntemi ikili tabanlıdır, bu nedenle paket kayıplarıyla baş edemez. Bu nedenle, Raptor koduna dayalı FEC uygulama katmanı olarak kabul edilen ek bir koruma yöntemine ihtiyaç vardır. Video uygulamaları veri iletişiminden çok farklıdır. Gecikmeyi ve yüksek paket kayıp oranını tolere edemezler. Yüksek paket kayıp oranı sorununun üstesinden gelmek için pakete dayalı Raptor kodu dikkate alınır. Ve gecikme çözümü olarak, PHY katman veri hızını 600 Mbps seviyesine dek çıkarmak için MIMO-OFDM kullanan 802.11n standardını kullanmaktır. Bu tez, 802.11g/n üzerinden Raptor koduna dayalı güvenilir bir çok noktaya video yayını sunmaktadır. Genel sistem performansını değerlendirmek için iki simülatörle çalışılır ve uygulanır; PHY katman simülatörü ve Raptor simülatörü. Farklı olan her iki simülatörde de parametreler incelenmiş ve sistem üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The demand for multimedia services such as video applications is increasing promptly. The existing point-to-point data transfer systems have difficulty to meet the needs. This leads to the identification of a point-to-multipoint Multimedia Multicast/Broadcast Services (MBMS) in 3GPP. Thus many users can reach the same content simultaneously. However using multicast/broadcast transmission brings some challenges to the wireless communication systems since there are no feedback channels, retransmission protocols. As a result the loss rate can be very high and the quality of the received video can be very poor. The physical layer forward error correction (FEC) schemes is binary based therefore cannot deal with packet losses. Thus there is need for an additional protection scheme which is considered application layer FEC based on the Raptor code. Video applications are very different from data communication. They cannot tolerate delay and high packets loss rate. To overcome the problem of high packet loss rate, Raptor code based on packet is considered. And the solution for delay is to use the 802.11n standard which uses MIMO-OFDM for increasing the PHY layer rates upto 600 Mbps. This dissertation presents a reliable multicast video streaming based on Raptor code over 802.11g/n. To evaluate the overall system performance two simulators are studied and implemented; PHY layer simulator and Raptor simulator. The different parameters in both simulators are studied and their effects on the system are investigated.