Türk soylu yabancıların hukuki rejimi
The legal regime of foreigners of Turkish origin
  1. Tez No: 710601
  2. Yazar: DİLARA KARAGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE TAN DEHMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Mevzuatta bazı yabancılara diğer yabancılara nazaran imtiyazlar sağlandığı görülmektedir. Türk soylu yabancılar da imtiyaz tanınan yabancı gruplarından biridir. Türk soylu yabancılar kapsamına girecek kimselerin mevzuatta kesin ve açık bir şekilde düzenlenmediği görülmektedir. Türk soylu yabancılar kapsamına girecek kimseler bakımından öğretide ileri sürülen görüşler ve uygulama incelenerek kavramın anlamı tespit edilmeye çalışılmıştır. İskân Kanunu uyarınca göçmen kabul edilen kimselerin de Türk soylu olması nedeniyle bu kişilere tanınan imkân ve imtiyazlar çalışmamızın kapsamına dahil edilmiştir. İskân Kanunu ve Türk Vatandaşlığı Kanunu'nda göçmenlerin vatandaşlığa alınmasına ilişkin düzenlemeler yer almaktadır. Aynı konuya ilişkin iki farklı düzenlemenin aynı anda yürürlükte bulunması nedeniyle uygulamanın nasıl gerçekleşeceğine ilişkin karışıklıklar olduğu görülmektedir. Her iki düzenlemenin hangi koşullarda uygulanacağına ilişkin öğretide ileri sürülen görüşler bağlamında sorun incelemeye alınmıştır. Geçmiş düzenlemelerde Türk soylu yabancıların vatandaşlığa alınmasına ilişkin hususlar yeni düzenlemeler ile karşılaştırılarak irdelenmiştir. Yine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ve Ahıska Türkleri gibi Türk soylu yabancıların vatandaşlığa alınması bakımından getirilen özel düzenlemeler olduğu da görülmektedir. Türk soylu yabancıların çalışma hak ve özgürlüğü bakımından sahip olduğu imkanlar ve diğer yabancılara göre ayrıcalık tanınan hususlar Türk soylu yabancıların diğer yabancılara nazaran en imtiyazlı olduğu konulardan biridir. Türk soylu yabancılara, kendileri için getirilen özel kanun ile Türk vatandaşlarına hasredilen meslek ve sanatları icra etme imkânı tanınmıştır. Türk soylu yabancılar, Türkiye'de memur olarak çalışma imkanına sahip tek yabancı grubudur. Bu nedenle Türk soylu yabancıların Türkiye'de çalışabilmesi için öngörülen şartlar ve çalışmalarına ilişkin esaslar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türk soylu yabancılara tanınan diğer ayrıcalıklar ve bu husustaki düzenlemeler inceleme altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the legislation, it is seen that some foreigners are given privileges compared to other foreigners. Foreigners of Turkish origin are also one of the privileged foreign groups. Foreigners who will be included in the scope of Turkish origin foreigners are not regulated precisely and clearly in the legislation. The meaning of the concept has been tried to be determined by examining the views put forward in the doctrine and in practice in terms of people who will be included in the scope of foreigners of Turkish origin. Since people who are accepted as immigrants in accordance with the Settlement Law are of Turkish descent and bound with Turkish culture, the opportunities and privileges granted to immigrants are included in the scope of our study. The Settlement Law and the Turkish Citizenship Law contain regulations regarding the naturalization of immigrants. Because two different regulations on the same subject are in force at the same time, it is seen that there is confusion about how to implement the application. This problem has been tried to examine in the context of the views put forward in the doctrine regarding the conditions under which both regulations will be implemented. In addition, issues related to the naturalization of foreigners of Turkish origin in the previous regulations were examined by comparing them with the new regulations. It is also seen that there are special regulations for the naturalization of foreigners of Turkish origin, such as citizens of the Turkish Republic of Northern Cyprus and Meskhetian Turks. Opportunities of foreigners of Turkish origin in terms of the right and freedom to work is one of the most privileged issues for foreigners of Turkish origin compared to other foreigners. Foreigners of Turkish origin were given the opportunity to practice professions and arts reserved for Turkish citizens with a special law brought for them. Foreigners of Turkish origin are the only group of foreigners who could work as civil servants in Turkey. In our study, it has been tried to put forward the conditions for the foreigners of Turkish origin to work in Turkey and the principles regarding their work. Moreover, other privileges granted to foreigners of Turkish origin and regulations in this regard have been examined.