Quantitative trait loci analysis (QTL) of fruit texture in tomato
Domateste meyve dokusunun kantitatif özellik lokus (QTL) analizi
- Tez No: 710657
- Danışmanlar: PROF. GRAHAM SEYMOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Nottingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Domates, insan beslenmesinde önemli bir yere sahiptir ve tüm dünyada çokça tüketilen bir sebzedir. Doğal bir ürün olarak insanlar domatesin lezzet, renk, aroma ve sertlik gibi kalite özelliklerini önemsemektedir. Olgun domatesin dokusu kalite üzerinde önemli bir role sahiptir ve raf ömrünü, hastalık direncini, taşınabilirliğini ve tüketicinin kabulünü etkilemektedir. Introgresyon hatları (IL) popülasyonununun moleküler bazda olgunlaşma ve doku üzerinde anlamak için birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, Solanum pennellii ve Solanum lycopersicum ebeveynlerinden geliştirilen bir introgresyon hattı popülasyonu (IL) kullanılmıştır. Çünkü son yapılan çalışmalar, kromozom 3 üzerinde bulunan IL3-4 hattının doku sertliği ile ilişkili bir QTL varlığını göstermiştir. Bu projede, bir IL3-4 x M82 F2 popülasyonundan geliştirilen rekombinant hatların doku sertliği, penentrometre ile domatesin iç ve dış perikarplarından ölçülmüştür. Bunun yanında domateslerin yapraklarından DNA izole edilerek hatlar arasındaki SNP bölgelerinden faydalanılarak CAPS markerlar geliştirilmiştir. Jel üzerindeki görünür bantlar, ebeveyn hatlarına karşı skorlanarak genotipik veriler oluşturulmuştur. Bu çalışma sonunda, bir yeni SNP markörü, TG359 ve iki yeni CAPS markörü, TG359 ve 311.1.1 geliştirilmiştir. Bu genotip verileri ve domateslerin doku sertliği ölçümleri karşılaştırılarak QTL haritası geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tomato has a crucial part in the human diet and highly consumed vegetable all over the world. As a natural product, people care about the quality characteristics of tomato such as, flavour, colour, aroma and firmness. The texture of the ripe tomato has an important role in quality and influences shelf-life, disease resistance, transportability and consumer acceptance. Much work has been carried out to understand biological and introgression line (IL) population in molecular basis on ripening and texture. In this study an introgression line population (IL) S. pennellii and S. lycopersicum has been used as recent studies show the presence of texture QTL in IL3-4 on chromose 3 has been identified. In this project, the texture of recombinant lines from an IL3-4 x M82D F2 population as measured in the inner and outer pericarp of tomato by penetrometer. DNA was extacted from leaves and Single Nulceotide Polymorphism (SNP) and Cleaved Amplified Polymorphism Sequence (CAPS) markers were generated. Visible bands on gel were scored against parental lines and genotypic data was created. By the end of the project, one new SNP marker, TG359, and two new CAPS markers, TG359 and 311.1.1 were developed. This data and texture measurements were compared to make QTL map.