Forensic analysis of social network applications on smartphones
Akıllı telefonlarda sosyal ağ uygulamalarının adli analizi
- Tez No: 710733
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ÇANKAYA, DOÇ. DR. BAHA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüzde akıllı telefonlar, teknolojinin hızla gelişmesi ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte çeşitli özellikler kazanmış ve kullanıcıları için işlevsel hale gelmiştir. Bu durumun en önemli sebebi akıllı telefonlar için geliştirilmiş farklı işletim sistemleri ve sınırsız sayıda uygulama olmasıdır. Sosyal ağ uygulamaları insanlar arasında hem kişisel hem de profesyonel amaçlarla popüler olarak kullanılan iletişim uygulamalarıdır. Bu tür uygulamalar sağladığı kolaylıklardan dolayı insanların yararına kullanıldığı kadar, oluşturduğu risklerden dolayı çeşitli siber suçlar için illegal olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle, sosyal ağ uygulamalarının akıllı telefonlarda bıraktıkları zengin veri madeninin incelenmesi soruşturmaların seyrinde kritik rol oynadığından mobil adli bilişimin sıcak gündem maddeleri arasında yer almaktadır. Bu tezde, dünya çapında popüler olan sosyal ağ uygulamaları arasında yer alan WhatsApp Messenger, Facebook Messenger, Instagram, Telegram ve Skype'ın küresel pazarda en çok kullanılan işletim sistemleri olan Android ve iOS yüklü iki farklı akıllı telefonda adli analizi gerçekleştirilmiştir. Ulusal Standart ve Teknoloji Enstitüsü'nün (NIST) mobil cihazlar için belirlediği uluslararası inceleme metotları ile Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı'nın (INTERPOL) dijital adli bilişim için belirlediği küresel ilkelere uygun olarak gerçekleştirilen incelemede mobil adli bilişim alanında en yetkin araçlardan olan Cellebrite UFED ve Magnet AXIOM kullanılmıştır. Ayrıca mobil cihazlar üzerinde hak yükseltmesiyle beraber daha fazla veri elde edebilmek için rooting ve jailbreaking işlemleri gerçekleştirilmiştir. Böylece cihazların fiziksel ve tam dosya sistemi imajları elde edilmiştir. Adli analiz sonucunda sosyal ağ uygulamalarına ait önemli kullanıcı verileri ve depolandığı alanlar tespit edilmiştir. Ayrıca silinen verilerin tamamı veya belirli bir bölümü kurtarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid development of technology and the spread of the internet, smartphones have gained various features and become functional for their users. The most important reason for this situation is that there are developed different operating systems and an unlimited number of applications for smartphones. Social network applications are communication applications that are popularly used among people for both personal and professional purposes. Such applications are used for the benefit of people due to the convenience they provide, as well as illegally used for various cyber crimes due to the risks they pose. Therefore, the examination of the rich data mine left by social network applications on smartphones is among the hot topic of mobile device forensics as it plays a critical role in the course of investigations. In this thesis, forensic analysis of WhatsApp Messenger, Facebook Messenger, Instagram, Telegram, and Skype, which are among the popular social network applications worldwide, on two different smartphones running Android and iOS, which are the most used operating systems in the global market, was performed. Cellebrite UFED and Magnet AXIOM, which are among the most competent tools in mobile forensics, were used in the examination carried out in accordance with the international investigation methods determined by the National Institute of Standards and Technology (NIST) for mobile devices and the global principles determined by the International Criminal Police Organization (INTERPOL) for digital forensics. In addition, rooting and jailbreaking operations were performed in order to obtain more data with the privilege escalation on mobile devices. Thus, physical and full file system images of the devices were acquired. As a result of forensic analysis, important user data and storage areas of social network applications were determined. Also, all or a certain part of the deleted data was recovered.