Social media forensics on mobile devices
Mobil cihazlarda sosyal medya adli analizi
  1. Tez No: 414753
  2. Yazar: YALÇIN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sosyal medya platformları ve akıllı telefonlar hayatımızı kaçınılmaz olarak etkilemektedir. Birçok kişi çeşitli nedenlerle mobil uygulamaları kullanmayı tercih etmektedir. Ancak kullanıcılar, akıllı telefonlarda bıraktıkları kişisel izleri genellikle bilmemektedirler. Çeşitli suçlarla alakalı akıllı telefonlarla gittikçe daha fazla karşılaşılması, mobil adli analiz alanında yeni yaklaşımlara ihtiyacı artırmaktadır. Mobil uygulamaların kişisel izlerini inceleme çeşitli kanıtları bulmaya yardımcı olabilir. Bu tez popüler sosyal medya uygulamaları ile oluşturulan dosyalar ve dizinler için genel bir bakış açısı sağlamaktadır. İki adet popüler akıllı telefon ve altı adet çok kullanılan sosyal medya mobil uygulaması dikkate alınmıştır. Mobil uygulamalar resmi mağazalardan indirilmiş ve her birisi için örnek senaryo hazırlanmıştır. Cep telefonlarının hem mantıksal hem de fiziksel imaj alma işlemi gerçekleştirilmiştir. Fiziksel imaj almak için rooting ve jailbreaking gibi alt seviye değişiklikler yapılmıştır. İmaj alma ve inceleme için hem ücretli hem de açık kaynak kodlu programlar kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, mobil sosyal medya uygulamalarının birçok özel ve kanıt olabilecek bilgiyi saklamak için genellikle veri tabanı, log, xml ve plist dosyaları oluşturduğunu vurgulamaktadır. Bu dosyaların içerikleri kolaylıkla elde edilebilmektedir. Zararlı yazılım bulaşması ve cihazın kaybolması özel verilerin kötü niyetli kullanımına neden olabilir. Mobil adli analiz araştırmacıları için birçok etik kaygı da gündeme gelmektedir. Dava ile alakasız özel bilgilerin gizliliğine dikkat etmelidirler.
Özet (Çeviri)
Social media platforms and smartphones have been inevitably effecting our lives. Many people prefer to use mobile applications for several reasons. However, they generally do not know the artifacts they left in smartphones. Due to an increasing frequency of encountering smartphones related to various crimes, the need for new approaches in mobile forensics area is increased. Investigating the artifacts of mobile applications may help to find various evidences. This thesis provides an overview of files and directories created by popular social media applications. Two popular smartphones with six most used social media mobile applications were taken into consideration. Mobile applications were downloaded from official stores and example scenarios were prepared for each. Both logical and physical imaging of smartphones were performed. Low level modifications like rooting and jailbreaking were accomplished for physical imaging. Both commercial and open source tools were used for imaging and analysis. The results of the research emphasizes that mobile social media applications generally create database files, log files, xml files and plist files to store most of the private and evidentiary data. The contents of these files can be obtained easily. Malware infection or device lost may cause the malicious usage of the private data. Many ethical concerns also come into question for mobile forensic investigators. They should pay attention to the confidentiality of private information irrelevant to the case.