Otomotiv dış aydınlatma ürünlerinde alüminyum kaplı alt parça geometrisinin ve kaplama parametrelerinin kaplama kalitesi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of aluminum coated sub-part geometry and coating parameters on coating quality in automotive exterior lighting products
  1. Tez No: 710815
  2. Yazar: FATİH ER
  3. Danışmanlar: PROF. RUKİYE ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İşletmelerin müşteri memnuniyetini sağlamak, pazar payını korumak ve artırmak için kaliteli ürünler üretmek ve kaliteli ürün üretilebilirliğini sürdürmek zorundadırlar. Otomotiv dış aydınlatma ürünleri ışık kaynağından çıkan ışığın yansıtılması ve estetik görünüm ihtiyacı nedeniyle alt parçalarında alüminyum kaplama gereksinim duyar. Bu kaplama işlemi genelde PVD olarak tanımlanan, vakumlu ortamda bir ısıtıcı yardımıyla buharlaştırılan kaplayıcı maddenin kaplanacak yüzey üzerinde ince bir film tabakası oluşturmasıdır. Bu çalışmada farklı geometrik ölçülere (yüzey alanı ve derinlik) sahip prizmalar oluşturularak bir otomotiv dış aydınlatma alt parçasının kaplanacak yüzeyi benzetimi yapılmıştır. Belirlenen değişkenlerin ve seviyelerinin kaplama kalitesi üzerindeki etkisini incelemek için iyileme yöntemi olan Taguchi yöntemi kullanılmıştır. Prizmalar test plakaları üzerine sabitlenerek farklı planet dönme hızlarında alüminyum kaplanmıştır. Kaplanan plakalara NaOH ve alüminyum kaplama kalınlık testleri uygulanmıştır. Testler sonucunda MINITAB programı kullanılarak ürünün kalite karakteristiklerinin en iyi halde bulunduğu seviyeler ve kalite karakteristiklerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses have to produce quality products and maintain quality product manufacturability in order to ensure customer satisfaction, maintain and increase their market share. Automotive exterior lighting products require aluminum coating on their sub-parts due to the reflection of the light from the light source and the need for an aesthetic appearance. This coating process, which is generally defined as PVD, is the formation of a thin film layer on the surface to be coated by the coating material evaporated with the help of a heater in a vacuum environment. In this study, prisms with different geometric dimensions (surface area and depth) were created and the surface to be coated of an automotive exterior lighting sub-part was simulated. The Taguchi method, which is an improvement method, was used to examine the effect of the determined variables and levels on the coating quality. Prisms are fixed on test plates and coated with aluminum at different planetary rotational speeds. NaOH and aluminum coating thickness tests were applied to the coated plates. As a result of the tests, using the MINITAB program, the levels where the quality characteristics of the product are at their best and their effect on the quality characteristics were examined.