Basic Weitzenböck derivations
Temel Weitzenböck türevleri
- Tez No: 710816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHMUS FINDIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
K karakteristiği sıfır olan bir cisim ve X_n={x_1,…,x_n } değişkenlerin sonlu bir kümesi olsun. Rankı n olan, X_n tarafından üretilen K cismi üzerindeki F_n serbest metabelyen Lie cebirini ve P_n serbest metabelyen Poisson cebirini ele alalım. Bu tezde ilk olarak, δ:x_5⟶x_4⟶0, δ:x_3⟶x_2⟶x_1⟶0 bir lineer nilpotent derivasyon olmak üzere F_5^δ sabitler cebirinin bir üreteç kümesi verilmiştir. İkinci olarak, δ:x_2i⟶x_(2i-1)⟶0, 1≤i≤n olmak üzere, Poisson cebiri içerisindeki P_2n^δ sabitler cebiri belirlenmiştir. Son olarak S_n simetrik grup olmak üzere, P_n^(S_n ) invaryant cebiri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Consider a field K of characteristic 0 and X_n={x_1,…,x_n } as a finite set of variables. Now let F_n be the free metabelian Lie algebra and P_n be the free metabelian Poisson algebra of rank n generated by X_n over the field K. In this dissertation, initially, a set generator of the algebra F_5^δ of constants was given for a linear nilpotent derivation δ:x_5⟶x_4⟶0, δ:x_3⟶x_2⟶x_1⟶0. Secondly, the algebra P_2n^δ of constants in free metabelian Poisson algebra was determined, where δ:x_2i⟶x_(2i-1)⟶0, 1≤i≤n. Finally, the algebra P_n^(S_n ) of invariants of the symmetric group S_n was determined.