İstanbul'da Human Herpesvirus 6'nın farklı yaş gruplarında seroepidemiyolojisi
The Seroepidemiology of human herpesvirus 6 in various age groups in Istanbul
- Tez No: 71096
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Viroloji ve Temel İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1997 yılı Ocak-Aralık ayları arasında SSK Göztepe Eğitim Hastanesi Çocuk ve Merkez Bakteriyoloji Laboratuvarına çeşitli kliniklerden gönderilen ateşli hastalar ile sağlıklı bireylerin serum örneklerinde HHV-6 IgM ve HHV-6 IgG antikorlarının varlığı ELISA ile araştınlmıştır.Ateşli hastalardan Salmonelloz, Brucelloz ile enfeksiyöz mononükleoz yönünden lateks aglutinasyon yöntemiyle araştırıhp negatif sonuç alınan ve aşılanmak amacı ile başvuran sağlıklı bireylerden elde eldilen serum örnekleri çalışma gruplarını oluşturmuştur. Toplam 270 birey yaş gruplarına ayrılmıştır. Yaş grupları 0-5 ay, 6-11 ay, 12-23 ay, 2-14 yaş ve yetişkin olarak belirlenmiştir. Çalışılan ateşli 149 bireyin 86 (%57)'sında HHV-6 IgG pozitif, 28'inde (%19) HHV-6 IgM pozitif bulunmuştur. Ateşli hastalarda HHV-6 IgM pozitifliği anlamlı bulunmuştur. Sağlıklı bireylerin 58 (%48)'inde HHV-6 IgG antikoru ve 7 (%6)'sinde HHV-6 IgM antikoru pozitif bulunmuştur. Sağlıklı bireylerde yaş grupları içinde 0-5 ayda HHV-6 IgM saptanmamıştır. Elde edilen sonuçlar, birçok yayında bildirilen HHV-6 IgM ve HHV-6 IgG oranları ile uyumlu bulunmuştur. Yapılan bu çalışmada sağlıklı bireylerde %48 oranında HHV-6 ile karşılaşma söz konusudur. Primer infeksiyonlarda ve çeşitli risk gruplarında HHV-6 varlığını göz ardı etmemenin, klinik ve tedavide yararlı olacağı sonucuna varılmıştır. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was designed to investigate the presence of HHV-6 IgM and HHV-6 IgG antibodies in serum samples of febrile patients and healthy subjects using the ELISA method. All the samples were brought to Pediatric and Central Bacteriology Laboratory of SSK Göztepe Training Hospital from various clinics between January and December of 1997. Samples of febrile patients were examined by the latex agglutination test with regard to salmonellosis, brucellosis, and infectious mononucleosis and those found to be negative were included. Serum samples of healthy individuals who applied for vaccination were included as controls. A total of 270 individuals were divided into age groups covering 0-5 months, 6-11 months, 12-23 months, 2-14 years, and adulthood. Of 149 febrile patients, 86 (57%) and 28 (19%) patients were found positive for HHV-6 IgG and HHV-6 IgM, respectively. Positivity for HHV-6 IgM was significant in febrile patients. Of healthy subjects, 58 (48%) and 7 (6%) individuals were positive for HHV-6 IgG and HHV-6 IgM, respectively. HHV-6 IgM antibodies could not be detected in all healthy subjects in 0-5 month age group. The results obtained were found in consistent with literature reports on HHV-6 IgM and HHV-6 IgG incidences. The prevalence of HHV-6 in our society is estimated as 48%. It was concluded that taking the presence of HHV-6 into account in primary infections and various risk groups would be helpful in clinical diagnosis and treatment. 31