6410 numaralı Malatya şer'iyye sicili'nin (h.1313-1315/m.1897-1899) 1-145 sayfalarının transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of pages 1-145 of the Malatya şer'iyye registry numbered 6410' and registered in the ottoman archives of the state archives (1313-1315 h/ 1897-1899 m.s)
  1. Tez No: 710966
  2. Yazar: RUKİYE ALAKUŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI ULUERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Osmanlı Türk kültürü, Türk hukuku, Türk siyasi ve sosyal hayatını aydınlatmada birinci elden kaynak olarak şüphesiz Şer'iyye Sicillerini gösterebiliriz. Bu münasebetle bu bilgiler ile sosyal tarih yazıcılığında katkıları son derece önem arz etmektedir. Tarihçiler, sicillere bakmadan mahalli olaylar, Osmanlı toplumunun yaşamları ve geçim tarzları hakkında sağlıklı bilgi ortaya çıkaramazlar. Çalışmamız Devlet Arşivlerine bağlı Osmanlı Arşivi'nde kayıtlı“6410 Numaralı Malatya Şer'iyye Sicili'nin (H.1313-1315/M.1897-1899) 1-145 Sayfalarının Transkripsiyonu ve Değerlendirilmesi”içerdiği belge çeşitleri ve konu muhtevalarını ana ilkelerine bağlı olacak şekilde ortaya koyduk. İlk önce çalışmamızdaki defterin her birini art arda numaralandırılarak toplamda 136 belgeyi transkripsiyon kurallarına bağlı kalarak Latin alfabesine çevirdik. Sonra belgelerin her birinin özetlerini çıkartarak bütünlüğü ile alakalı şekilde, konularına göre isimlendirerek muhtevası ve ulaşılan bilgileri dikkate alarak defteri bir bütün halinde incelemeye çalıştık. Çalışmamız giriş kısmında Osmanlı Şer'i Mahkemeleri ve görevlileri, ile ilgili bilgi verilmiştir. Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Şer'iyye Sicilleri, önemi ve belge çeşitleri; ikinci bölümde Malatya Tarihi, coğrafi konumu, şehrin mimari yapısı; üçüncü bölümde aile ve sosyal yapı, mehir, nikâh, boşanma, nafaka, vekâlet, vesayet, miras ve tereke hakkında bilgi yer almaktadır. Dördüncü bölümde ise belgelerin özeti ve belgede geçen Malatya'nın mahalle ve köy isimleri tablo halinde verilmiştir. Son olarak beşinci bölümde“6410 Numaralı Malatya Şer'iyye Sicili'nin (H.1313-1315/M.1897-1899) 1-145 Sayfalarının Transkripsiyonu ve Değerlendirilmesi”yapılmıştır. Şer'iyye Sicilleri'ni incelememiz konu çeşitliliği ve içeriğinin zenginliği bakımından gerek geçmişe dair bilgilerin ortaya çıkarılmasında gerekse günümüze ışık tutması açısından son derece önemli ve gereklidir.
Özet (Çeviri)
It's beyond doubt that we can show the Şer'iyye Registers (Islamic law registers) as a primary source that enlightens Ottoman Turkish culture, Turkish law, Turkish political and social life. By the way, this information and its contribution to social historiography display the highest degree of importance. Historians cannot reveal reliable information about local events and the lives and life styles of Ottoman society without looking at these registers. Our study will be based on the main principles of the document types and subject matter of the“Transcription and Evaluation of Pages 1-145 of the Malatya Şer'iyye Registry (Islamic law registries) numbered 6410”and registered in the Ottoman Archives of the State Archives (1313-1315 H/ 1897-1899 M.S). First of all, we translated each of the registers in our study into the Latin alphabet, by numbering each one successively, and sticking to the transcription rules of a total of 136 documents. Then, regarding their integrity, we tried to analyze the register as a whole by making summaries of each one of the documents, naming them according to their subjects, and taking into account the content and the information obtained. In the introduction part of our study, information about the Ottoman Sharia Courts and their officers is given. Our study consists of five parts. In the first part, Sharia Registries, their importance and types of documents. In the second part the history Malatya, its geographical location and architectural structure of the city. In the third part, there is information about family and social structure, dowry, marriage, divorce, alimony, power of attorney, guardianship, inheritance and estate. In the fourth chapter, the summary of the documents and the names of the neighborhoods and villages of Malatya mentioned in the document are introduced in tabular form. Finally, in the fifth chapter,“Transcription and Evaluation of Pages 1-145 of Malatya Şe'riyye Registry No. 6410 (1313-1315 H/ 1897-1899 M.S)”was made. It is extremely important and necessary for us to examine the Sharia Registers in terms of the diversity of the subjects and the richness of their content, both in terms of revealing the information about the past and shedding light on our present day.