5G milimetre dalga bandı cep telefonu anten tasarımı
Smartphone antenna design 5G millimeter waveband
- Tez No: 711070
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT YEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
5G teknolojisi yüksek veri aktarım hızı ve veri taşıma kapasitesi desteklemeyi sağladığı için birçok farklı frekans bandı yer almaktadır. Yapılan tez çalışmasında bu frekans bantlarından birisi olan milimetre dalga bandında çalışılmıştır. Milimetre dalga bandında dalga boyunun küçük olması veri iletim hızının yüksek olmasını sağlamaktadır. Kullanılacak yamanın boyutu, elektrik iletkenliği, tanjant kaybı; anten kazancı, s parametresi, frekans bandı, yönlülüğü gibi parametreleri etkilediği için anten tasarımında önemli değişkenlerdir. Bu kapsamda akıllı cep telefonları ve mobil cihazlara entegre edilebilecek boyutlarda birim anten ve dizi antenler tasarlanmıştır. Tasarlanan antenler milimetre dalga bandında yüksek kazanç maksimize edilmeye ve yüksek bant genişliği elde edilmeye çalışılmıştır. Milimetre dalga bandında oldukça yüksek bant genişliği sağlamaya ek olarak dizi antenlerde bulunan rezonansı optimize edebilmek için duvar yapısı ile birlikte yeni tasarım niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many different frequency bands since 5G technology provides high data transfer rate and data carrying capacity. Millimeter wave band which is one of these frequency bands was studied in the thesis study. The small wavelength in the millimeter waveband provides a high data transmission rate. Size of the patch, dielectric conductivity, loss tangent are important variables in antenna design because they affect parameters such as antenna gain, s parameter, frequency band and directivity. In this context, unit antennas and array antennas have been designed in sizes that can be integrated into smart mobile phones and mobile devices. The designed antennas have been maximized high gain in millimeter waveband and to obtain high bandwidth. In addition to providing a very high bandwidth in the millimeter waveband, it is a new design with in wall structure in order to optimize the resonance in array antennas.