Block-based coding in K-12 education: A systematic literature review
K-12 eğitiminde blok tabanlı kodlama: Sistematik literatür incelenmesi
  1. Tez No: 711069
  2. Yazar: CEMRE KÖKSALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN ATEŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, blok tabanlı kodlama araçlarının K-12 eğitiminde kullanımına yönelik yapılan çalışmaların metodolojik eğilimlerini ve çıktılarını ana hatlarıyla belirlemeyi, kapsamlı ve bütüncül olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu sistematik literatür incelemesinde Web of Science ve Scopus veri tabanları kullanılarak çalışmanın amaçlarına ulaşılmıştır. Toplam 59 araştırma makalesi demografik özelliklerine göre tematik içerik analizi ile analiz edilmiştir. Ayrıca, araştırma makalelerinde öğrenme alanları araştırılmış ve A-12 eğitiminde öğrenme alanlarının blok tabanlı kodlamaya etkisine ilişkin temalarla sonuçlar ortaya konulmuştur. Araştırma bulguları; araştırma makalelerinin çoğunun 2019 yılında yayınlandığını, en çok tercih edilen araştırma yönteminin karma yöntem olduğunu ve örneklem büyüklüğü 50'den az olan ortaokul düzeyindeki öğrencilerle gerçekleştirildiğini göstermektedir. Bu inceleme aynı zamanda çoğu araştırmanın Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Bilgisayar Bilimi alanında yapıldığını da ortaya koymuştur. Son olarak derslerde en sık kullanılan blok tabanlı kodlama aracının Scratch olduğu bulunmuştur ve çoğunlukla problem çözmeye dayalı öğretme/öğrenme yaklaşımı tercih edilmiştir. Demografik özelliklerin yanı sıra, ağırlıklı olarak bilişsel alanda çalışmalar tespit edilmiştir. Araştırma makalelerinin sonuçları, blok tabanlı kodlama araçlarının bilgi işlemsel düşünme, problem çözme, algoritmik ve yansıtıcı düşünme, eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerileri gibi bilişsel yeteneklerle ilgili bazı becerileri geliştirdiğini göstermiştir. Ayrıca bilişsel alana ilişkin disiplinler arası öğrenme ve cinsiyet farklılıklarına ilişkin sonuçlar da bulunmuştur. Bunlara ek olarak blok tabanlı kodlama, öğrencilerin duyuşsal alana ilişkin duygularını da olumlu yönde etkilemiştir. Son olarak öğrencilerin kodlamaya yönelik tutumlarında hem olumlu hem de olumsuz bulgulara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the methodological tendencies and outputs of the studies conducted on the use of block-based coding tools in K-12 education by systematic literature review. According to their demographic characteristics, a total of 59 full-text research articles were analyzed through thematic content analysis. In addition, learning domains were explored in the research articles, and results were revealed by themes regarding the impact of block-based coding in K-12 education on learning domains. Research findings display that most of the research articles were published in 2019, commonly using the mixed-method research, and they were carried out with middle school level students with less than 50 sample sizes. This review also found that most research studies were conducted in the United States and in the Computer Science subject area. Finally, the most frequently used block-based coding tool was Scratch and problem-based learning approach was the most used considering the teaching/learning approaches. Besides, the cognitive domain was explored mainly in the research articles. The results of the research articles indicated that block-based coding tools improve the following skills regarding cognitive abilities: computational thinking, problem-solving, algorithmic and reflective thinking, critical thinking, and creative thinking skills. Moreover, results for interdisciplinary learning and gender differences regarding the cognitive domain were also found. Additionally, block-based coding positively affected students' feelings regarding the affective domain. Lastly, whereas students had positive attitudes towards coding, negative attitudes were also reported.