Aylık lens kullanımı boyunca kontakt lens çözeltilerindeki ozmolalite değerinin stabilite değerlendirmesi
Stability assessment of osmolality value in contact lens solutions during monthly lens wear
- Tez No: 711155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANSEL UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kontakt lens çözeltileri (KLÇ), mercek protezi görevi gören kontakt lenslerin korunması, saklanması ve dezenfeksiyonu için önem taşımaktadır. Kontakt lens çözeltileri adeta in-vitro ortamda gözyaşının görevini yerine getirmektedir. Bu sebeple KLÇ'nin fiziksel ve kimyasal özellikleri gözyaşına benzer olmalıdır. Özellikle pH ve ozmolalite değerleri göz kuruluğu, göz yaralanmaları gibi hastalıklarda önem arz etmektedir. Tıbbi cihaz olarak değerlendirilen KLÇ'lerin klinik öncesi çalışmalarından onay aşamasına kadar birçok adım izlenmektedir. Bu adımlardan biri de ozmolalite stabilite testleridir. Bu tez çalışmasında, 7 farklı markaya ait KLÇ'lerin 30 gün boyunca günler arası çalışma periyotlarında ozmolalite değerleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığının gözlemlenmesi için 3 farklı ölçüm grubu tasarımı modellenmiş ve ölçümlerden elde edilen sonuçların istatistiksel analizi yapılmıştır. Elde ettiğimiz bulgulara göre yapılan değerlendirmede bazı markaların ozmolalite değerinin stabilitesini kaybettiğini ve anlamlı farkların varlığı tespit edilmiştir. Çalışmada kontakt lens çözeltisinin, kontakt lens üzerindeki etkisi in-vitro ortamda gerçekleştirilmiş olup gelecekteki çalışmalarda kontakt lens kullanan bireylerin kontakt lens değiştirme periyotlarından alınan veriler ile değerlendirme çalışmalarının yapılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Contact lens solutions (CLS) are important for the protection, storage and disinfection of contact lenses that serve as lens prostheses. Contact lens solutions almost fulfill the task of tears in the in-vitro environment. For this reason, the physical and chemical properties of CLS should be similar to tears. Especially pH and osmolality values are important in diseases such as dry eye and eye injuries. Many steps are followed, from preclinical studies to approval phase of CLS's, which are considered as medical devices. One of these steps is osmolality stability tests. In this thesis study, 3 different measurement group designs were modeled and statistical analysis of the results obtained from the measurements was made to observe whether there was a significant difference between the osmolality values of the CLS's belonging to 7 different brands in the study periods between days for 30 days. In the evaluation made according to the findings we obtained, it was determined that some brands lost the stability of the osmolality value and that there were significant differences. In the study, the effect of the contact lens solution on the contact lens was carried out in-vitro, and it is predicted that in future studies, evaluation studies can be made with the data obtained from the contact lens replacement periods of the individuals who wear contact lenses.