Türk hukukunda ve karşılaştırmalı hukukta genel tehlike sorumluluğu
General strict liability rule in Turkish law and comparative law
  1. Tez No: 711156
  2. Yazar: BİRGÜL YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 439
Özet
İçinde bulunduğumuz milenyum çağında, tehlike sorumluluğu ilkesinin, hakim sorumluluk ilkesi olması yolunda emin adımlarla ilerlediği görülmektedir. Öyle ki, tehlike sorumluluğu ilkesinin, Roma Hukuku Klasik Dönemden beri hakimiyetini sürdüren kusur sorumluluğu ilkesinin tahtını salladığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun en temel nedeni ile, günümüz toplumlarını risk altında bırakan teknolojik gelişmelerdir. Bu teknolojik gelişmeler tehlikeli ancak medeni toplumlar içinde aynı ölçüde vazgeçilmezdir. Bu noktada karşımıza 'Tehlike Sorumluluğu' ilkesinin dengeleyici niteliği karşımıza çıkmaktadır. Bu tez kapsamında ilk olarak 'tehlike sorumluluğu'na hakim olan temel ilkeler ve kavramlar üzerinde durulacak, sonrasında uluslararası hukuktaki yansımaları ele alınacak ve incelenecek, son olarak da tüm bu ilkeler ve uluslararası hukuk yansımaları ışığında Türk Hukukunda tehlike sorumluluğunun genel bir sorumluluk ilkesi olarak ne şekilde ele alındığı üzerinden durulacaktır. Bu sırada TBK 71. maddesi bir bütün olarak ele alınacak, genel düzenlemenin özel kanunlarla ilişkisi üzerinde de durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this millenium age, absolute liability accures as a dominant law dicipline in liability law systems. Absolute liability dicipline destroys the mandatory of fault liability which has been shown as a basic liability principle untill Classical Roman Law Term. The main reason of this change is technological develepments which lay many risks upon this age communities. Although this developments contains many kind of risk to societies; they are necessary as far as dangerous. At this point we meet with the dicipline of 'absolute liability' In this thesis, first the main principles of the 'absolute liability' system going to be explained, after that this principle's ınternational reflections will be examined specific to common law and civil law examples and at the end Absolute Liability as a General Principle in Turkish Law System and Article 71 of Turkish Abligation Law will be presented with the practical examples and specific types of the liability.