Recent standards in software testing and an application
Yazılım testinde güncel standartlar ve bir uygulama
  1. Tez No: 711200
  2. Yazar: BUĞRA SOYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZİYA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin temel amacı, Yazılım Testi için pratikte kullanılan teknikleri ve metodolojileri incelemek ve bunların güncel uluslararası standartlarla olan ilgisini anlamaktır. Çalışmanın literatür taraması aşamasında, ISO/IEC/IEEE 29119 Standardı adlı bir standart paketi ile karşılaşıldı. Bu standardın altı bölümü, Kavramlar ve Tanımlar, Test Süreçleri, Test Dokümantasyonu, Test Teknikleri, Anahtar Kelimeye Dayalı Test ve son olarak Yazılım Testi Kılavuzu gibi çeşitli konuları kapsamaktadır. Bu standardın son kısmı Temmuz 2021'de yayınlandığı için Yazılım Testi alanında oldukça yeni bir standarttır. Bu nedenle, Yazılım Testi alanındaki bir uygulama, bu standardın ilgili bölümleri kullanılarak oluşturulmuş değerli bir katkı olarak değerlendirilebilir. Çalışmada gerçek hayata yönelik bir uygulama yapılması amacıyla, Bankacılık Sektöründe mevcut bir açık kaynaklı Yazılım Gereksinimleri Şartnamesi (SRS) kullanılmıştır. Tez çalışması sırasında, mevcut SRS üzerinde ISO/IEC/IEEE 29119 Standardı uygulanmıştır. Uygulama sürecinde mevcut bir SRS belgesi kullanıldığı için test etme faaliyetleri nispeten kolay bir şekilde uygulanmıştır. Çalışmanın devamı olabilecek çalışmalara tezin Sonuçlar bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The major objective of this thesis is to study the techniques and methodologies that have been used in practice for Software Testing and understand their relevance to existing international standards. During the literature survey phase of the study a package of standards, namely ISO/IEC/IEEE 29119 Standard, was discovered. Six parts of this standard covers various topics such as Concepts and Definitions, Test Processes, Test Documentation, Test Techniques, Keyword-driven Testing and finally a Guideline for Software Testing. The last part of this standard was published in July 2021. Thus, it is quite a recent standard in the field of Software Testing. Therefore, an application in Software Testing field may be considered as a valuable contribution using the relevant parts of this standard. With the aim of a real life application an available open-source Software Requirements Specification (SRS) in Banking Sector is used. During the thesis study, ISO/IEC/IEEE 29119 Standard is applied on that available SRS. Since an available SRS is used in the application, testing became quite easy. Extension of the study is also included in the Conclusions Chapter of the thesis.