Köyceğiz gölü (Muğla) ve civarındaki sığla ormanlarının karayosunu florası
The moss flora of siğla forest in Köyceğiz lake (Muğla) ant its surroundings
  1. Tez No: 711201
  2. Yazar: MAHSUN KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT URSAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yapılan bu çalışmada; Köyceğiz ve civarından (Muğla) toplanan 142 karayosunu örneğinin; mikroskop altında teşhis edilmesi sonucunda,16 familya ve 48 cinse ait 78 takson (tür, alt tür ve varyete seviyesinde) tespit edilmiştir. Takson sayısı bakımından en zengin 3 familya sırasıyla: Pottiaceae (20), Brachytheciaceae (13), Dicranaceae (7) olarak bulunmuştur. Avrupa Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'ne (IUCN) göre tespit edilen taksonlar içerisinde 70 takson Düşük Riskli (LC) kategorisinde, 3 takson Hassas Tür (VU) kategorisinde, 2 takson Yakın Tehdit altında (NT), 1 taksonda Veri Yetersizliği (DD) mevcut ve 1 taksonda ise Nesli Tükenme tehlikesi (EN) ile karşı karşıya kalan türlerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, of 142 moss samples collected from Köyceğiz and its surroundings (Muğla); because of being diagnosed under the microscope; 78 taxa (at species, subspecies, and variety level) belonging to 16 families and 48 genera were identified. The richest 3 families in terms of taxa number were respectively: Pottiaceae (20), Brachytheciaceae (13), Dicranaceae (7). Among the taxa determined according to the European International Union for Conservation of Nature (IUCN), 70 taxa are in Low Risk (LC) category, 3 taxa are in Vulnerable (VU), 2 taxa are Near Threatened (NT), and one taxon is Data Deficient (DD), one taxon consists of species facing the Endangerment of Extinction (EN).