A problem about 2-dimensional semantics: An analysis of Chalmers' 2-dimensionalism and 2-dimensional argument against materialism
2-boyutlu semantikler hakkında bir problem: Chalmers'ın 2-boyutluculuğu ve materyalizme karşı 2-boyutlu argümanının bir analizi
- Tez No: 711221
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVID GRÜNBERG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde iki temel amaç bulunmaktadır. İlk olarak, çeşitli semantik teorilerin tarihsel gelşimi ve felsefi etkileri incelenecektir. Bu inceleme, çeşitli türde 0-boyutlu, 1-boyutlu ve 2-boyutlu semantik teorileri temsil eden seçilmiş çalışmaları içerecektir. 0-boyutlu, ya da klasik semantik teoriler Gottlob Frege ve Bertrand Russell'ın çalışmaları üzerinden incelenecektir. Modal mantık ve klasik tasvirden kaynaklanan sorunlar, 1-boyutlu semantik olarak bilinen mümkün dünyalar semantiğinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. 1-boyutlu semantik teoriler Saul Kripke ve David Lewis tarafından ortaya konulan birbiriyle çelişik teoriler üzerinden analiz edilecektir. Diğer yandan 2-boyutlu semantikler, mümkün dünyalar kavaramı üzerinden filozofların anlamı iki farklı açıdan kavramalarına olanak tanımaktadır. 2-boyutlu semantik çevresinde kümlenen semantik, metasematik, mantıksal ve felsefi yaklaşımlar David Kaplan, Robert Stalnaker, Gareth Evans, Martin Davies Lloyd Humberstone, ve Frank Jackson'ın çalışmalarına referansla incelenecektir. Bu tezin ikinci amacı ise David Chalmers tarafından ortaya konulan 2-boyutlu çerçeveyi, bağlamsal ve epistemik versiyonlarını da içerecek şekilde ele almaktır. Ortaya konulan çerçevenin bir çıktısı olarak Chalmers, zombi-dünyalarının imkanlılığını ele alan“Materyalizme Karşı 2-Boyutlu Argüman”ını öne sürebilmektedir. Tez bu argümanın sezgisel olmadığını ve materyalist tezleri ortadan kaldırmak için felsefi olarak tatmin edici olmadığını öne sürmektedir. Chalmers'ın argümanı muhtemel eleştiriye açık noktaları bulmak ve sezgisel olmayan sonuçlarına muhtemel çözümler önermek için incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis is intended to achieve two main goals. First, it evaluates the historical development and the philosophical outcomes of the different semantic theories. This evaluation will comprise selected works that represent different kinds of 0-dimensional, 1-dimensional, and 2-dimensional frameworks. 0-dimensional or classical semantics will be analyzed throughout the works of Gottlob Frege and Bertrand Russell. The advancement in the modal logic and problems that emanated from the classical picture caused the emergence of the possible world semantics, as known as 1-dimensional semantics. 1-dimensional semantics will be analyzed according to the contrasting theories formed by Saul Kripke and David Lewis. 2-dimensional semantics, on the other hand, enables philosophers to grasp the meaning from two different aspects, with respect to the concept of possible worlds. The semantic, metasemantic, logical, and philosophical approaches centered around the 2-dimensional semantics will be surveyed by referencing the works of philosophers David Kaplan, Robert Stalnaker, Gareth Evans, Martin Davies Lloyd Humberstone, and Frank Jackson. The second aim of this thesis is to depict the 2- dimensional framework of David Chalmers, considering the contextual and epistemic versions of it. As an outcome of the postulated framework, Chalmers can construct his“2-Dimensional Argument Against Materialism”that considers the possibility of the zombie-worlds. The thesis claims that this argument is unintuitive and philosophically unsatisfying to rule out the materialistic thesis. The argument will be investigated to find points open to criticism and postulate possible solutions against the unintuitive conclusions.