Kargo taşımacılığında insansız hava araçlarının (drone) hedefe ulaşmasına yönelik yeni bir yaklaşım
A new approach for drones in reaching the destination in cargo transport
- Tez No: 711263
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsansız hava araçları (IHA) azalan bedelinden dolayı birçok sektörde kullanılmaktadır. En mühim sektörlerinden biri kargo taşımacılığıdır. Son yıllarda teslimat ve lojistik sektöründe insansız hava araçları uygulaması çeşitli araştırma projelerinin odak noktası haline geldi. Ticari kullanım içeren, dron tasarlayan ve üreten yaklaşık 70'ye şirket var. Teknoloji ilerledikçe, ticari şirketlerin kargo taşımacılığı endüstrisinde İHA'ların kullandığı ortaya çıkmaktadır. Bekleme sürelerini azaltmayı ve insan gücü bedelini bertaraf etmeyi amaçlayan bu çözüm, yeni bir teslimat vasıta namına lojistik prosesinde yerini almaktadır. Otoyol yoğunluğu, siparişin alıcılara teslim edilmesini geciktiriyor ve artan CO2 emisyonları havaya ve ekonomiye zararını vermektedir. Standart bir dron platformu yoktur, kurallar ve düzenlemeler henüz iyi planlanmamıştır, bu nedenle simülasyon ve test şiddetle tavsiye edilir. Şu anda çoğu insansız hava aracı yıldırım çarpması ve yağmur gibi kötü havalarda uçmuyor, çünkü bunu yapacak şekilde tasarlanmamışlar. Kargoların dron'lar ile iç mekânda taşınması geride kalıyor. Bu hem yasal kısıtlamalara hem de eksik teknik yeniliklere bağlanabilir. Ayrıca, hem bir dron'un uçuş sırasında temel takibi hem de kargoyu alması ve indirmesi için gereken hassas takibi için uygun bir takip sistemi sunulmalı. Bu aşamada, nakliye güzergâhında son aşaması olarak kabul edilen ve umumiyetle depodan ya da satıcıdan son alıcıya taşımayı belirten son aşamadaki teslim, birçok nedenden dolayı planlama bakış açısıyla gerçekleştirilir. Siparişin şekil ve ağırlık farklılıkları, ayrımlı teslimat yerleri, uzak mesafeler ve siparişi alıcının istediği vakitte teslim etme ihtiyacı gibi kısıtlamalar olabildiğince zor ve pahalıdır. Gizlilik, güvenlik, çevre ve teknoloji konularının hala araştırılması gerekirken, dron'lar, hızlı teknolojik gelişme ve düzenleyici gelişme ile ürün teslimatının son aşamasında yaygın olarak kullanılıyor gibi görünüyor. Aracın hemen önündeki engelleri tespit etme sorununun giderilmesi, dron'lar için dinamik ortamlarda havadan çarpışmadan kaçınmaya yönelik yeni bir yaklaşımın tasarlanması, statik veya hareketli engellerle dolu bir çalışma alanında güvenli bir şekilde gezinmek için yeni bir model yaklaşımı tasarlanması, birden fazla engelin dinamiklerini tahmin etme ve gerçek zamanlı olarak bunlardan kaçınma yeteneğine sahip olması beklenmektedir. Bu tezin maksadı, dron kullanarak, önündeki engelleri kaldırılıp, hızlı ve doğa dostu teslimatı sağlayarak alıcı memnuniyetini artırmak ve nakliye maliyetlerini azaltmak ve yukarıda bahsi geçen sorunlara çözüm önerileri getirmektir.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles (UAV) are used in many sectors due to their decreasing cost. One of the most important sectors is cargo transportation. In recent years, the application of unmanned aerial vehicles in the delivery and logistics sector has become the focus of various research projects. There are about 70 companies that design and manufacture drones for commercial use. As technology advances, it appears that commercial companies are using UAV's in the cargo transportation industry. This solution, which aims to reduce waiting times and eliminate the cost of manpower, takes its place in the logistics process on behalf of a new delivery vehicle. Highway congestion delays order delivery to buyers, and increased CO2 emissions are damaging the air and the economy. There is no standard drone platform, the rules and regulations are not well planned yet, so simulation and testing are highly recommended. Currently, most drones don't fly in bad weather like lightning strikes and rain because they're not designed to do so transporting cargo indoors with drones is lagging behind. This can be attributed to both legal restrictions and missing technical innovations. In addition, a suitable tracking system should be introduced for both basic tracking of a drone in flight and the precise tracking required to pick up and unload cargo. At this stage, the final stage of delivery, which is considered as the last stage of the transportation route and generally refers to the transportation from the warehouse or the seller to the final buyer, is carried out from a planning perspective for many reasons. Constraints such as differences in shape and weight of the order, separate delivery locations, long distances, and the need to deliver the order on time, are as difficult and expensive as can be. While privacy, security, environment and technology issues still need to be explored, drones seem to be widely used in the final phase of product delivery with rapid technological and regulatory development. Addressing the problem of detecting obstacles just in front of the vehicle, devising a new approach for drones to avoid aerial collisions in dynamic environments, designing a new model approach for safely navigating a workspace filled with static or moving obstacles, predicting the dynamics of multiple obstacles and It is expected to be capable of avoiding them in real time. The aim of this thesis is to increase buyer satisfaction, reduce transportation costs and offer solutions to the above-mentioned problems by using drones, removing the obstacles in front of them and providing fast and environmentally friendly delivery.