Özel ve üniversite hastane çalışanlarının bilgi teknolojileri ve yeniliklerini benimsemelerine yönelik davranışsal niyetlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of private and university hospital employees behavioral intentions to adopt information technologies and innovations
- Tez No: 711269
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Sağlık sektöründe belirlenen amaçların gerçekleştirilmesi için bilgi teknolojileri ve yeniliklerinin sağlık profesyonelleri tarafından başarılı bir şekilde benimsenebilmesi gerekir. Bundan dolayı sağlık profesyonellerinin bilgi teknolojileri ve yeniliklerini benimseme niyetinin incelenmesi gerekmektedir. Bu inceleme, sağlık profesyonellerinin çalışmakta oldukları kuruluş türüne göre karşılaştırmalı bir şekilde yapılmalıdır. Böylece sağlık profesyonellerinin çalışmış oldukları hastane türüne göre benimseme niyetlerine ilişkin faktörlerdeki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konacaktır. Bu çalışmanın amacı, özel ve üniversite hastanelerinde çalışan sağlık profesyonellerinin bilgi teknolojileri ve yeniliklerini benimsemeye yönelik davranışsal niyetlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bu amacın gerçekleştirilmesi için UTAUT-2 Teorisi kullanılmıştır. Amos Programı kullanılarak gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to achieve the goals that set in the health sector, information technologies and innovations must be successfully adopted by health professionals. Therefore, it is necessary to examine health professionals intention to adopt information technologies and innovations. This review should be done in a comparative way according to the type of organization in which health professionals work for. Thus, similarities and differences in the factors regarding the adoption intentions of healthcare professionals according to the type of hospital they have worked in will be revealed. The aim of this study is to comparatively examine the behavioral intentions of healthcare professionals working in private and university hospitals towards adopting information technologies and innovations. In order to achieve this aim UTAUT-2 Theory was used. Necessary statistical analysis were made using the Amos Program.