Dökümhanelerde kullanılan kalıp ve maça kumları kaynaklı döküm hataları ve önlenmesi
Casting defects resulting from mould and core sands used in foundry and their preventation
  1. Tez No: 711361
  2. Yazar: FATİH BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, endüstride yüksek adetli döküm parçaların en düşük maliyetli üretimi için yaygın kullanılan otomatik yaş kum kalıplama ve amin gazıyla sertleşen kumdan soğuk kutu yöntemiyle üretilen maçalarla gerçekleştirilen döküm prosesinde sık karşılaşılan döküm hataları incelenmiştir. Hatalar oluşum mekanizmalarıyla gerçek örnekleriyle anlatılmış, AFS kodlamasına göre tasnif edilmiş ve çözüm yöntemleriyle ele alınmıştır. Çözüm yöntemleri aranırken balık kılçığı ve döküm simülasyon programı gibi çok yönlü teknik problem çözme teknik ve ileri mühendislik araçları kullanılmıştır. Sıkı yapılan proses kontrol testleriyle belirli bir seviyeye kadar önlenebilen kum kaynaklı döküm hatalarının önlenemeyen kısmı prosesin diğer girdi ve değişkenlikleriyle tetiklenebilmektedir. Probleme proses penceresinden çok yönlü bakmak döküm gibi bir çok değişkenin olduğu bir üretim prosesinde çözüm için bir gerekliliktir. Örnek çalışma bölümünde anlatılan örneklerde kalıp kumun içerisinde fazladan ısı girdisine neden olan döküm metodu bileşenlerinin ve kalıp boşluğu dolum profilinin dart hatasına etkisi döküm simülasyonu kullanılarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, common casting defects in the green sand moulding process with cores produced from amine gas hardened sand and cold box method, which are widely used in the industry for the lowest cost production of high-volume casting parts, were investigated. Defects are explained with real examples with their formation mechanisms, classified according to AFS coding and handled with solution methods. While searching for solution methods, versatile technical problem solving technics and advanced engineering tools such as fishbone and casting simulation program were used. The unavoidable part of sand-induced casting errors, which can be prevented up to a certain level with strict process control tests, can be triggered by other inputs and variability of the process. Looking at the problem from the process window is a necessity for a solution in a production process where there are many variables such as casting. In the examples described in the case study section, the effect of casting method components that cause extra heat input in the molding sand and the mold cavity filling profile on the dart failure was determined using casting simulation.