Kalıp kumlarının özelliklerinin iyileştirilmesi
Improving the properties of moulding sond
  1. Tez No: 101388
  2. Yazar: E. HAKAN YASAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ ERUSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
KALIP KUMLARININ ÖZELLİKLERİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ ÖZET Bilindiği gibi döküm proseslerinde kullanılan kalıp kumlarının ana bileşenleri silis kumu, bentonit, kömürtozu ve bentonitin bağlayıcısı olarak kullanılan sudur. Genellikle kömürtozu üst yüzey elde etmek için kullanılır. Bentonitin de kalıp kumunun özelliklerini belirlemede çok büyük rolü mevcuttur. Bu yüzden bu çalışmada bentonidler üzerinde durulmuştur. Bilindiği üzere bentonit yatakları Çankırı civarındadır. Bu çalışmada yüksek maliyetinden dolayı ithal bentonit yerine alternatif aranmıştır. Araştırmalar Canlan dolayında çıkarılan Gökmenoğlu, Ceylen, Çanbensan ticari adlarıyla piyasaya sürülen bentonitleriyle yapılmıştır. Yapılan deneylerde bu bentonitlerin ayrı ayrı ve kanşımlannı özellikleri incelenmiştir. Gökmenoğlu - Çanbensan, Ceylan - Çanbensan bentonitlerin farklı oranlarda karışımları hazırlandığı vakit hangi oranlarda ne gibi özellikler elde edildiği incelenmiştir. Bunun yanı sıra karıştırma süresinin de kumun özelliklerini ne şeklide etkilediği de incelenen kavramlar arasındadır. Kuru ve yaş karıştırma süreleri arttırılıp azaltılarak etkileri incelenmiştir. Genel olarak ithal bentonitler en iyi sonucu veren bentonitlerdir. Ancak bunların terminlerinde yaşanan sıkıntılar, birim fiyatlarının yüksek oluşu ister istemez küçük, orta ve büyük ölçekli dökümhaneleri yeni arayışlara yöneltmiştir. Bu çalışmada da ithal bentonit yerine aynı kalitede olan aynı sonuçlan veren bentonitlerin arayışına gidilmiştir. Sonuç itibariyle en iyi sonuçlan iki bentonit, Ferben ve Gökmenoğlu olarak tespit edilmiştir. Ferben ithal bir bentonittir. Bunun yerine Ceylan ve Çanbensanın kanşımından olumlu neticeler alınmıştır. vı..,,
Özet (Çeviri)
IMPROVING THE PROPERTIES OF MOULDING SAND SUMMARY In plenty of foundries, moulding sand is used. Main components of moulding sand are silicia sand, coal dust and bentonite. As known, bentonite is used as binder. But in order to bind moulding sand, it isn't used alone. At the same time, water must be added to activate the bentonite Coal dust is used for achieving smooth surfaces. Specifications of bentonite affects the properties of moulding sand. In this paper, different bentonite sorts are surveyed. To achieve better moulding sand, the blend of different bentonite is used. Bentonite is available in Çankırı region. These experiments have been done with Gökmenoğlu Çanbensan and Ceylan bentonites. On the other hand, import bentonites were tried. Their properties were surveyed. (Silver and Baryte -1, Silver and Baryte 2, Ferben) All experiments and measurements referred that the best results can be achieved by means of sodium bentonites. Gökmenoğlu and Ferben are sodium bentonites. Except for bentonite types, mixing time affects the properties of moulding sand. In this case different mixing times are tried and their results were observed. First of all, moulding sand were milled for two minutes as wet and five minutes as dry. Then wet mixing time adjusted as five minutes and dry mixing time decreased (Two minutes) When the differences between these two ways (in terms of wet and dry mixing times) were observed, it was found out that some properties improved by increase of wet mixing time. Another application in this study is to use (NajCOs) lime. Lime İs added into the system in certain quantities. It is preferred if calcium bentonite is used. In brief, all results of experiments showed that the best properties are achieved by means of import bentonites. But it is appreciated that production must be done in most economical way. For this reason, some alternatives were looked for instead of import bentonites. Best results are achieved by“Gökmenoğlu”and the blend of Ceylan and Çanbensan. If the only way is to use calcium bentonite, the properties of moulding sand can be improved by adding lime. Naturally, it must be done in economical way. As İt can be observed from the results of experiments, 30 grams, (for 3000 grams moulding sand) is the true quantity. vii