Deneysel ülseratif kolit modelinde, Lycium barbarum'un (goji berry) apoptozis ve otofajideki rolü
The role of Lycium barbarum (goji berry) in apoptosis and autophagy in the experimental ulcerative colitis model
  1. Tez No: 711384
  2. Yazar: BÜŞRA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biology, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ülseratif kolit dünyada sıklıkla görülen bağırsak hastalıkları içerisinde yer almaktadır. Lycium barbarum (Goji Berry) antioksidan, antimikrobiyal, antiaging, antiinflamatuar etkileri olan, alternatif tıpta sıklıkla kullanılan bir meyve türüdür. Lycium barbarum'un (LB) bağırsak hastalıklarına etkisi kapsamlı olarak araştırılmasına rağmen ülseratif kolit modelinde, apoptozis ve otofajik yolak üzerindeki etki mekanizması henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada; ülseratif kolit modeli üzerinde LB'un apoptozis ve otofaji yolağa etkisi araştırılmıştır. Araştırmada Wistar albino cinsi erkek sıçanlar, ülseratif kolit modeli oluşturmak için DSS kimyasalı, kolit oluşumunu engellemek amacıyla LB kullanılmıştır. Çalışmamızda DSS grubuna kıyasla LB+DSS grubunda; p53 ve Beclin 1 protein ekspresyon seviyelerinin arttığı, TIGAR protein ekspresyon seviyesinin azaldığı, MDA düzeyinin azaldığı, GSH düzeyinde ve katalaz aktivitesinde ise artış olduğu, ayrıca histopatolojik sonuçlarda ise LB+DSS grubunda ülseratif kolitin oluşmadığı belirlenmiştir. Genel olarak bulgularımız LB'un ülseratif kolit oluşumunu engellediği, oluşan hasarı azalttığı, savunma ve apoptozis/otofaji mekanizmalarını aktifleştirdiğini göstermektedir. Çalışmada elde ettiğimiz sonuçlar, bir bütün olarak değerlendirildiğinde LB'un ülseratif kolit oluşumunu engelleyen umut verici potansiyele sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis is one of the most common intestinal diseases in the world. Lycium barbarum (Goji Berry) is a type of fruit that is frequently used in alternative medicine, with antioxidant, antimicrobial, antiaging, antiinflammatory effects. Although the effect of Lycium barbarum (LB) on intestinal diseases has been extensively studied, the mechanism of action on apoptosis and autophagic pathway in the ulcerative colitis model has not yet been fully elucidated. In this study; the effect of LB on the apoptosis and autophagy pathway on the ulcerative colitis model was investigated. Wistar albino male rat was used in the study. DSS chemical was used to create ulcerative colitis model and LB was used to prevent colitis formation. In our study, in the LB+DSS group compared to the DSS group; It was determined that p53 and Beclin 1 protein levels increased, TIGAR protein level decreased, MDA levels decreased, GSH level and catalase activity increased. Also, in the histopathological results, ulcerative colitis did not occur in the LB+DSS group. In general, our findings show that LB prevents the formation of ulcerative colitis, reduces the damage, and activates the defense and apoptosis/autophagy mechanisms. When the results of our study are evaluated as a whole, we can say that LB has a promising potential to prevent ulcerative colitis.