Paladyum katkılı WOx-ZrO2 katalizör sentezi, karakterizasyonu ve uygulamaları
Synthesis, characterization and applications of palladium-doped WOx-ZrO2 catalyst
- Tez No: 711385
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SINAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tez çalışması kapsamında; WOx-ZrO2 destek malzemesi üzerine paladyum metali katkılanarak gayakol model bileşiği ile hidrodeoksijenasyon (HDO) reaksiyonlarındaki aktiviteleri incelenerek optimum paladyum miktarınn belirlenmesi ve belirlenen optimum paladyum katkılı WOx-ZrO2 katalizörü ile furfural ve propiyonik asit model bileşiklerinin HDO aktivitelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında WOx-ZrO2 destek malzemesi üzerine kütlece farklı oranlarda (%0,5, 1, 3, 5) paladyum metali katkılanarak sentezlenen katalzörlerin gayakol model bileşiği ile HDO reaksiyonlarındaki aktiviteleri incelenmiştir. Elde edilen verilerden yararlanılarak katalizörlerin dönüşüm ve seçicilik değerleri arasındaki fonksiyonel ilişki regresyon modellemesiyle gösterilmiştir. Dönüşüm ve seçicilik sonuçlarına göre optimum paladyum miktarı %5 belirlenmiştir. Gayakol kullanılan HDO deneylerinde dönüşüm %70, seçicilik %67 ve tekrar kullanılabilirlik %85,7 olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise %5 paladyum katkılı WOx-ZrO2 katalizörünün furfural, propiyonik asit model bileşikleri ile HDO aktivitelerinin incelenmesi ve çeşitli analiz yöntemleri kullanılarak karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis; it was aimed to determine the optimum amount of palladium by examining the activities in hydrodeoxygenation (HDO) reactions with the guaiacol model compound by doping palladium metal on the WOx-ZrO2 support material and to examine the HDO activities of the determined optimum palladium doped WOx-ZrO2 catalyst and furfural and propionic acid model compounds. In the first stage of the study, the activities of catalysts synthesized by adding palladium metal in different ratios (0,5%, 1, 3, 5%) on WOx-ZrO2 support material in HDO reactions with guaiacol model compound were investigated. Using the data obtained, regression modeling was used for the functional relationship between the conversion and selectivity values of the catalysts. According to the conversion and selectivity results, the optimum amount of palladium was determined 5%. In HDO experiment using guaiacol, were calculated as 70% conversion, 67% selectivity and 85,7% reusability. In the second stage of the study, the investigation of the HDO activities of the 5% palladium doped WOx-ZrO2 catalyst with furfural, propionic acid model compounds and characterization studies were carried out using various analysis methods.