Gelibolu tarihi alanında konut edinme tercihlerini etkileyen faktörler: Kilitbahir örneği
The factors affecting housing acquisition preferences in the Gallipoli historical area: The case of Kilitbahir
  1. Tez No: 711393
  2. Yazar: EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELDA AÇMAZ ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Konut sektöründe tüketici ihtiyaçlarının ve tercihlerinin belirlenmesi önemli bir önceliktir. Özellikle, tarihi alan niteliğindeki bölgelerde ve sit alanlarında, konut satın alan kullanıcıların satın alma motivasyonunun kültürel, fiziksel, sosyolojik ya da ekonomik kriterlere ne kadar bağlı olduğu incelemeye değer bir konudur. Kilitbahir Köyü tarihi, kültürel ve doğal nitelikleri ile özel bir yerleşimdir. Bu çalışmanın temel amacı Kilitbahir konut piyasasına etkisi olan aktörlerin, konut edinme tercihlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Kilitbahir konut piyasası aktörleri, Kilitbahir'de yaşayan konut sahipleri, bölgede çalışan emlakçı/gayrimenkul uzmanları ve yine bölgenin yönetim, düzenleme ve denetleme mekanizmalarında görev alan kamu çalışanları olmak üzere üç çalışma grubuna bölünmüştür. Çalışma gruplarından basit tesadüfü yöntemle seçilen toplam 149 kişiye anket uygulanmış ve toplanan verilere yönelik frekans, standart sapma, ortalama değer ve çapraz eşleştirme tabloları hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcılar tarafından tarihi alanda konut edinme tercihlerini etkileyen yapısal ve ekonomik faktörlerin, kültürel ve sosyal faktörlerden daha çok önemsendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Identifying consumer needs and preferences in the housing sector is an important priority. In particular, it is worth examining how much the purchasing motivation of the users who buy houses in historical areas and protected areas depends on cultural, physical, sociological or economic criteria. Kilitbahir Village is a special settlement with its historical, cultural and natural features. The main purpose of this study is to determine the factors affecting the housing choices of the actors that have an impact on the Kilitbahir housing market. Kilitbahir housing market actors are divided into three working groups: homeowners living in Kilitbahir, real estate agents/real estate experts working in the region, and public employees who are also involved in the management, regulation and supervision mechanisms of the region. A questionnaire was applied to a total of 149 people selected by simple random method from the study groups, and frequency, standard deviation, mean value and cross-match tables were prepared for the collected data. As a result of the research, it has been determined that the structural and economic factors that affect the preferences of housing in the historical area by the participants are more important than the cultural and social factors.