Effect of mixed wettability surfaces on droplet evaporation and flow boiling
Karışık ıslanabilirlik özelliğine sahip yüzeylerin damlacıkbuharlaşması ve akış kaynamasına etkisi
  1. Tez No: 711392
  2. Yazar: AKAM ABOUBAKRI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ALİ KOŞAR, Dr. ABDOLALİ KHALİLİ SADAGHİANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Enerji verimliliğinin artması ekseninde küresel talebin artması ve sera gaz etkisi hakkında endişelerin artması, araştırmacıların ısı değiştiricilerin ısı transferi üzerinde araştırma yapmaya motive etmiştir. Araştırmacılar tarafından önerilen yeni yöntemler arasında, yüzey modifikasyonları, akış ve havuz kaynama, akış yoğuşması ve damlacık buharlaşması dahil olmak üzere faz değişimine dayalı ısı transferinde umut verici sonuçlar vermiştir. Tezde akış kaynama performansının artması yüzey bifilikliğinin akış kaynaması ve damlacık buharlaşması üzerindeki etki araştırılmıştır. Deneysel sonuçlar, damlacık buharlaşması deneylerinde, bifilik yüzeylerin ısı transferinde %40 oranına kadar iyileşme yapabilirken, akış kaynaması deneylerinde %50 oranına kadar iyileşme elde edildi. Ayrıca, bifilik yüzeyler kullanılarak, yüksek en-boy oranlı uzun damlacıkların buharlaşma dinamikleri araştırılmıştır. Deneysel sonuçlara ışığında, hem sıvı hem gaz fazlarındaki tüm kararsızlıkları dikkate alan Tam eşleştirme bir algoritma geliştirilmiştir. Algoritma daha sonra bitişikliğin yüksek en-boy oranlı su damlacıklarının buharlaşma dinamikleri üzerindeki etkisini incelemek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Global demand on energy efficiency, along with recent concerns about greenhouse effect, has motivated researchers to conduct studies on the heat transfer performance of heat exchangers. Among the new methods proposed by the researchers, surface modifications have shown promising results in phase-change heat transfer, including flow and pool boiling, flow condensation, as well as droplet evaporation. In this thesis, the effect of surface biphiliciy on flow boiling and droplet evaporation was investigated. The experimental results revealed that the biphilic surfaces are capable of enhancing the heat transfer up to 40% in droplet evaporation experiments, while up to 50% enhancement was obtained in flow boiling experiments. Moreover, using biphilic surfaces, evaporation dynamics of high aspect ratio elongated droplets was investigated. In the light of the experimental results, a fully coupled algorithm was developed which considered all the instabilities in the both liquid and gas phases. The algorithm is later used to study the effect of adjacency on evaporation dynamics of high aspect ratio water droplets.