Travayda pudendal blok uygulamasının maternal, fetal ve yenidoğan üzerine etkileri
The Maternal, fetal, and neonatal effects of pudendal block used in labour
  1. Tez No: 71148
  2. Yazar: ÖZLEM NİSANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
6.ÖZET Çalışmamızda travayda pudendal bloğun, kan basıncına, uterus aktivitesine, travayın 1. ve 2. dönem süresine, fetal kalp hızına, yenidoğanın Apgar skoruna ve göbek kordonu pH ve kan gazlarına etkileri araştırıldı. Ayrıca fetüs ve yenidoğanın iyilik halinin tespitinde kullanılan üç yöntem; FKH monitorizasyon verileri, Apgar skorları ve göbek kordonu kan pH ve kan gazları'nın değerliliği, birbirleriyle uyumu araştırıldı. Pudendal blok uygulanan vakalarda kan basıncında hafif bir düşme görülebilir. Bu durum IV sıvı infüzyonu veya spontan takiple normale döner. Pudendal blok uygulanan vakalarda uterin aktivitede geçici düşme gözlenebilir. Bu sürenin kısa olması durumunda fetus asid-baz dengesi etkilenmemektedir. Sürenin uzaması halinde oksitosin indüksiyonu veya forseps/vakum ekstraksiyon uygulanarak fetüsün etkilenmesi önlenebilir. Pudendal blok uygulanan vakalarda FKH monitorizasyon bulguları, Apgar skorları ve göbek kordun kan pH ve kan gazlan değerleri kontrol grubu ile aynıdır. Fetüs ve yenidoğanın değerlendirilmesinde kullanılan FHR monitorizasyon bulguları, Apgar skorları ve göbek kordonu kan pH ve kan gazlarının birbiriyle uyumu azdır. FKH monitorizasyonu, Apgar skoru ve göbek kordonu asid-baz değerlerinin tek tek kullanılması yerine, bu üç yöntemin birlikte kullanılması fetüs ve yenidoğanın durumunu net olarak ortaya koyacaktır. 81
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY THEMATHERNAL, FETAL AND NEONATAL EFFECTS OF PUDENDAL BLOCK USED IN LABOUR. In the present investigation, the effects of pudendal block in labour on blood pressure, uterin activity, the length of first and second stage of labour, fetal heart rate, apgar scores of neonates and umblical blood pH and blood gasses, were studied. Furthermore, the values of FHR monitoring, Apgar scores and umblical blood pH and blood gasses, which are the three methods for determinating the fetal and neonatal well-being, and the correlations between these three methods were investigated. The decrease of blood press can be seen in the patients, applied pudendal block. The blood pressure will return to normal after spontane follow up or IV fluid infusion. The transient decline in the uterin activity was found in the patients, applied pudendal block. When the duration of decline is short, the acid-base status of fetus will not be effected. If the duration of decline extends, the adverse effects on the fetus can be prevented by oxitosin induction or forceps/vacuum extraction. In patients applied pudendal block, FHR monitoring datas, Apgar scores and umblical blood pH and blood gasses values are same with the control grub. The correlations between FHR monitoring datas, Apgar scores and blood pH and blood gasses, used for evaluation of fetus and neonate are poor. Instead of using the FHR monitoring, Apgar scores and umblical blood acid-base assesments alone, using three methods together will reflect the situation of fetus and neonate truely. 82