Writing against the current: Algernon Charles Swinburne's poetry
Egemen akıma karşı yazmak: Algernon Charles Swinburne'ün şiiri
  1. Tez No: 711504
  2. Yazar: AHMET MESUT ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDE SEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Algernon Charles Swinburne, Viktorya dönemi şiir geleneğinde sıra dışı bir figürdür. Şair olarak, Ön-Rafaelloculuk, Fransız Estetikçiliği ve yeni gelişen İngiliz Estetikçiliği de dahil olmak üzere, geleneksel sanat anlayışına meydan okuyan çağdaş edebi akımlala ilişkilendirilir. Swinburne şiirini ve eleştirel yazılarını çağdaş şiirde bir farklılık yaratmaya adadı. Şiirin kapsamı ve şairin sorumlulukları hakkında kendi kuramlarını geliştirdi. Eleştirel yazıları, sanat için sanat akımının entelektüel ve pratik yönlerinin geliştirilmesine yardımcı olurken bir yandan da“Decadent”Hareketi'ne yol gösterdi. Uzun edebiyat kariyeri boyunca biçem ve şiirin konusu ile ilgili denemeler yaptı. Şiirleriyle tutkuyu aktarmayı ve aynı duyguyu okuyucuda uyandırmayı hedefledi. Swinburne, şiirin herhangi bir dış otoriteden bağımsız olması ve insan deneyiminin tüm yönlerine hitap edebilmesi gerektiğine inanıyordu. Şiir anlayışı öğreticilik prensibinden uzak olduğundan, aynı zamanda da yerleşmiş toplumsal normlar ve ahlaki değerler tarafından şekillendirilmediğinden Swinburne yaşadığı çağda marjinal bir figür olarak görüldü. Swinburne, çağının ahlaki değerlerini yadsıyarak şiirinin odak noktasını oluşturan özgürlük, tutku ve cinsellik gibi kavramlara yöneldi. Çağının şiir geleneğini sorguladı ve çağdaş edebiyat eleştirisinin standartlarını yükseltmeyi amaçladı. Bunlara bağlı olarak, bu tez Swinburne'ün çağının şiir geleneğine meydan okumak için kullandığı strateji ve yöntemleri incelemeyi, eleştirel görüşleriyle çağdaş estetikçilik akımına ve Viktorya dönemi şiirine yaptığı katkıları araştırmayı amaçlamaktadır. I. Bölümde, Swinburne'ün şiirinin özelliklerini ve şiir biçemi üzerinde gerçekleştirdiği denemeleri şairin yeni bir şiir biçimi arayışıyla bağlantılı olarak analiz edilmektedir. II. Bölümde, Swinburne'ün şiiri, Viktorya dönemi ahlak anlayışıyla şekillenen geleneksel kurallardan kurtarmaya yönelik girişimleri incelenmektedir. Sonuç olarak bu tez, Swinburne'ün eleştirel görüşlerine, şiir konusundaki hedeflerine ve yaşadığı çağın şiir sanatına katkılarına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Algernon Charles Swinburne is an enigmatic figure in Victorian poetry. He was associated with contemporary literary movements of his age, which challenged the conventional understanding of art, including the Pre-Raphaelite Brotherhood, French Aestheticism and emerging English Aestheticism. Swinburne devoted his poetry and critical writings to bring about a change into contemporary poetry. He developed his own theories concerning the scope of poetry and the responsibilities of the poet. His critical writings helped develop the intellectual and practical aspects of art for art's sake movement and ushered the Decadent Movement. He experimented with form and the subject matter of poetry throughout his long literary career. Through his poetry, he aimed to communicate and excite passion in the reader. Swinburne believed that poetry should be free from any external authority and able to address all aspects of human experience. He was a marginal figure in that his conception of poetry was neither didactic nor shaped by the established social norms and moral values. By forgoing the morality of his age, Swinburne shifted the focus of his poetry on concepts such as liberty, passion, and sexuality. He called the poetic tradition of his age into question and aimed to improve the standards of contemporary literary criticism. Accordingly, this thesis aims to explore the strategies and methods Swinburne employed to challenge the poetic conventions of his age along with the critical arguments he put forward so as to ascertain his contributions to contemporary aesthetic movement and Victorian poetry. Chapter I analyses features of Swinburne's poetry and his experimentation in the form of poetry in relation to his search for a new form. Chapter II examines his poetry in relation to the morality of the Victorian period in order to demonstrate Swinburne's endeavours to set poetry free from the authority of conventions. This thesis ultimately provides an insight into Swinburne's critical and poetical ambitions and his contributions to the Victorian poetry.