Political and social participation of Afghan women post-2001
Afgan kadınlarının 2001 sonrası siyasi ve sosyal katılımı
  1. Tez No: 711616
  2. Yazar: FATEMA NUSRAT
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. NAZLI ÇAĞIN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Afganistan'daki kadınlar tarih boyunca inişli ve çıkışlı bir hayat yaşamışlardır. Güçlü yönleri ve yeteneklerine rağmen, her zaman kültürel ve geleneksel kısıtlamaların ve muhafazakarlığın kurbanı olmuşlardır. Ancak kendilerine bir şans verildiğinde, yaşamın farklı aşamalarında olağanüstü roller oynamış ve sosyo-politik gelişimi konusunda erkekler kadar yetenekli olduklarını kanıtlamışlardır. Bu çalışma, 20. yüzyıl boyunca ve 2001 sonrasında Afgan kadınlarının konumunu araştırmaktadır. Kadınları güçlendirmek ve güç yapısına katılımlarını artırmak için farklı hükümetler tarafından sağlanan destekleri ve başlatılan reformları açıklar. Aynı zamanda, Afganistan'da kadınların güçlendirilmesini engelleyen ve onların hak ve özgürlüklerini uygulamalarını kısıtlayan muhafazakarlıktan kaynaklanan zorlukları vurgulamaktadır. Bu tezin temel amacı, uluslararası toplumun sağladığı destekler ve hükümetlerin başlattığı reformlar sonucunda 2001 yılından sonra Afgan kadınlarının iyileşen koşullarını ortaya koymaktır. Aynı zamanda kadınların siyasi ve sosyo-ekonomik katılımını 2001 sonrası dönemlerde değerlendirmektedir. Ayrıca, kadınların güçlenmesine yol açan ve güç yapısına katılımlarını artıran dış ve iç faktörleri de analiz etmektedir. Bu çalışma esas olarak ikincil verileri kullanır ve bulguları analiz etmek için nitel bir yaklaşım izler.
Özet (Çeviri)
Women in Afghanistan lived a life full of ups and downs throughout history. Despite their strengths and capabilities, they have always been the victims of cultural and traditional restrictions and conservatism. But when they were given a chance, they played extraordinary roles in different stages of life and proved to be as capable as men when it came to socio-political development. This study investigates the position of Afghan women throughout the twentieth century and in post-2001. It describes the supports provided and reforms initiated by different governments to empower women and enhance their participation in the power structure. At the same time, it highlights the challenges resulting from conservativism and extremism that hindered women's empowerment in Afghanistan and restricted them from practicing their rights and freedoms. The primary objective of this thesis is to reveal the improving conditions of Afghan women after 2001 as a result of supports provided by the international community and reforms initiated by the governments. Meanwhile, it evaluates women's political and socio-economic participation after 2001. It also analyzes the external and internal factors that led to women's empowerment and enhanced their participation in the power structure. This study mainly uses secondary data and follows a qualitative approach to analyze the findings.